Haber Detayı
03 Ocak 2017 - Salı 23:25
 
“1,8 milyon insan veremden öldü”
Halk Sağlığı Müdürü Vedat Söyiler, veremin dünya genelinde en çok ölüme yol açan 10 nedenden biri olduğunu belirterek, 2015 yılında 1,8 milyon insanın veremden hayatını kaybettiğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
“1,8 milyon insan veremden öldü”

Bingöl Halk Sağlığı Müdürlüğü,  1-7 Verem Haftası nedeniyle 1 Nolu Sağlık Ocağı önünde kurduğu stantta, vatandaşlara verem (tüberküloz) ile ilgili bilgilendirici broşürler dağıttı.

Verem ile ilgili açıklama yapan Halk Sağlığı Müdürü Vedat Söyiler, Verem (tüberküloz) hastalığının, “Micobacterium tuberculosis” basili tarafından oluşturulan ve hava yolu ile bulaşan bakteriyel bir hastalık olduğunu söyledi.

Verem hastalığı ile ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa karşı toplumun bütün kesimlerinin dikkatinin çekilmesi amacıyla ülkede her yıl Ocak ayının ilk Pazar günü ile başlayan haftanın ‘Verem Eğitim ve Propaganda Haftası’ olarak belirlendiğini belirten Söyiler, bu yıl da 1-7 Ocak 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “70. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası” çerçevesinde yurt genelinde  çeşitli etkinlikler düzenleneceğini kaydetti.

Tüberkülozun, insanlık tarihi kadar eski bir hastalık olduğunu ve halen tüm dünyada bir halk sağlığı sorunu olarak önemini koruduğunu ifade eden Söyiler, ““Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) “Küresel Tüberküloz 2016 Raporu”na göre dünya genelinde tüberküloz hastalığı halen sık görülmektedir. Rapora göre dünya genelinde 2015 yılında 10,4 milyon yeni tüberküloz hastası ortaya çıkmıştır. Ayrıca tüberküloz, 2015’te dünya genelinde en çok ölüme yol açan 10 nedenden birisidir ve 2015 yılında 1,8 milyon insan tüberkülozdan hayatını kaybetmiştir.

Ülkemizde ise yürütülen başarılı kontrol çalışmaları ile tüberküloz hasta sayısı her yıl yaklaşık 6-7 oranında azalmaktadır. 2005 yılında verem savaşı dispanserlerine kayıtlı toplam tüberküloz hasta sayısı 20.535 iken, 2015 yılında 12.772’ye düştüğü görülmektedir.

Ülkemizde tüberküloz hastalığının teşhis ve tedavisi ücretsiz olarak yapılmaktadır. Tüberküloz ve dirençli tüberküloz hastalarının tedavisinde kullanılan birinci ve ikinci seçenek tüberküloz ilaçları, bakanlığımızca temin edilerek ücretsiz olarak hastalara ulaştırılmaktadır. 2016 yılında tüberküloz kontrol hizmetlerinin daha etkili yürütülmesi amacıyla; yutulması ve kullanımı zor olan ilacın yerine granül şeklinde suda eritilerek kullanılan ilaç hastalarımızın kullanımına sunulmuştur. Buda hastanın uzun süreli tedaviye uyumunu artırmaktadır. 

Tüberküloz hastalığına yakalananların aileleri ve diğer temaslıları da verem savaş dispanserlerine davet edilerek ücretsiz muayeneleri yapılmaktadır. Bulaştırıcı olan hastaların yakın çevresindekilere ücretsiz koruyucu ilaç verilmekte olup hasta olduğu tespit edilenlere ise tedavi başlanmaktadır.

Ülkemizde tüberküloz hastalarının tedavilerinin düzenli yürütülmesini sağlamak amacıyla hasta odaklı Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT) uygulanmaktadır. DGT uygulamasında hasta tüm tedavi süresince ilaçlarının her dozunu bir görevlinin ya da sorumlunun gözetiminde içer ve bu durum kayıt altına alınarak tedavinin başarıyla sonuçlanması sağlanır. 

Yürütülen başarılı tüberküloz kontrol çalışmaları neticesinde DSÖ kriterlerine göre tüberküloz insidansı yüzbinde 20’nin altına düştüğü ve diğer kriterleri sağladığı için ülkemiz eliminasyon fazına girmiştir. Bu kapsamda önümüzdeki yıllarda ülkemizde yürütülen tüberküloz kontrol programı, tüberküloz eliminasyonunu hedefleyecek şekilde güçlendirilerek sürdürülecektir” dedi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “1,8, milyon, insan, veremden, öldü”,
Yorumlar
Haber Yazılımı