Haber Detayı
05 Mayıs 2021 - Çarşamba 17:17
 
10 BİN DEKARLIK ARAZİ SULANACAK
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, Vahkin Projesinin yapım sözleşmesini imzaladıklarını söyledi.
GÜNDEM Haberi
10 BİN DEKARLIK ARAZİ SULANACAK

Genç Vahkin Mikrohavzası Sulamaları işinin ihale sürecinin tamamlandığını belirten Yıldız,

“İşin yapım sözleşmesini imzaladık. İş kapsamında 10 bin 794 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacaktır” dedi.

Vahkin Projesi ile ilgili DSİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise, şu ifadelere yer verildi: “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor 

Bingöl ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. Bu kapsamda; Bingöl Genç Vahkin Mikrohavzası Sulamaları (Bayırlı, Binekli, Çanakçı, Çaytepe, Dilektaşı, Doğanevler, Elmagünü, Gözütok, Kepçeli, Koçsırtı, Meşedalı, Pınaraltı, Sarmakaya, Yağızca, Yenisu, Garip) işinin ihalesi yapıldı.  Bingöl Genç Vahkin Mikrohavzası Sulamaları  işinin ihale süreci tamamlanmış olup, işin yapım sözleşmesi 26.04.2021 tarihinde imzalandı.

Projenin tamamlanması ile Bingöl İli Genç İlçesi Bayırlı, Binekli, Çanakçı, Çaytepe, Dilektaşı, Doğanevler, Elmagünü, Gözütok, Kepçeli, Koçsırtı, Meşedalı, Pınaraltı, Sarmakaya, Yağızca, Yenisu, Garip köylerinin 10 bin 794 dekar tarım arazisi cazibeli borulu şebeke ile sulanacak.

Bingöl Genç Vahkin Mikrohavzası Sulamaları işi kapsamında bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte milli ekonomiye yılda 13 milyon 680 bin TL katkı sağlanması hedefleniyor.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: 10, BİN, DEKARLIK, ARAZİ, SULANACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı