Haber Detayı
01 Şubat 2021 - Pazartesi 18:35
 
14 BİN PROJENİN DESTEKLENDİĞİ PROGRAMDAN BİNGÖL YARARLANAMADI
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bingöl’ün neden IPARD programından yararlanmadığı yönündeki soru önergesine verdiği cevapta, “IPARD programı hazırlanırken desteklenecek iller; GSYİH, göç değerleri ve ilgili sektörler nezdinde potansiyeli göz önünde bulundurularak seçilmiştir” dedi.
EKONOMİ Haberi
14 BİN PROJENİN DESTEKLENDİĞİ PROGRAMDAN BİNGÖL YARARLANAMADI

 

Yİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisine sunduğu önergede, Bingöl'de TKDK Koordinatörlüğünün açılmaması ve Bingöl’ün IPARD programından yararlanmamasının gerekçesini sormuştu.

Önergeye cevap veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, IPARD programı hazırlanırken desteklenecek illerin; Gayri Safi Yurtiçi Hasıla, göç değerleri ve ilgili sektörler nezdinde potansiyelinin göz önünde bulundurularak seçildiğini söyledi.

Pakdemirli, “Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, 2011 yılından bu yana Kırsal Kalkınma Programının (IPARD) ülkemizde uygulanmasından kurumdur. Halihazırda 42 ilimizde uygulanan IPARD programından desteklenecek olan iller arasında Bingöl ilimiz bulunmamaktadır. İllerin seçim kriteri IPARD programı ile belirlenmektedir.

IPARD programı hazırlanırken desteklenecek iller; Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH), göç değerleri ve ilgili sektörler nezdinde potansiyeli göz önünde bulundurularak seçilmiştir.

IPARD desteklerinin 81 ile yaygınlaştırılması bakanlığımız tarafından gündemde tutulmakta olup bu süreçte Avrupa Komisyonu ile müzakere süreci devam etmektedir.

IPARD I ve II programlarından bugüne kadar faydalanan kişi sayısı yaklaşık 14 bin civarındadır. IPARD kapsamına alınan illerde, programda belirtilen hedef ve göstergeler doğrultusunda değerlendirme yapılmaktadır.

TKDK tarafından verilen hibe ve destekler bakanlığımız, Avrupa Komisyonu, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sayıştay tarafından denetlenmektedir. IPARD II programının öngörülen kapanış tarihi 31 Aralık 2023’tür” dedi.

BİNGÖL’DE GSYİH DÜŞÜK

2019 yılı GSYH verilerine göre, Bingöl’de kişi başı gelir 4 bin 811 dolar olarak hesaplandı.

TÜİK’in geçtiğimiz günlerde açıkladığı 2019 yılı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerine göre, Bingöl, kişi başı gelirin en düşük olduğu illerden biri konumunda. Bingöl’de 2018 yılında 4 bin 924 dolar olan kişi başı gelir, 2019 yılında 4 bin 811 dolar olarak hesaplandı. Buna göre kişi başı gelirde 113 dolar azalma oldu. Bingöl, kişi başı gelirde, sondan 13. sırada yer aldı.

IPARD PROGRAMI 42 İLDE UYGULANIYOR

2012 ve 2016 yılları arasında uygulanan IPARD I programı kapsamında 10 bin 653 projeye 1 milyar 45 milyon Avro, IPARD II kapsamında ise şu ana kadar 3 bin 823 projeye 206 milyon Avro hibe desteği sağlandı. Böylece toplamda 14 bin 476 proje desteklendi.

Bingöl’ün kapsam dışı tutulduğu IPARD programı; Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, ,Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Şanlıurfa, Sivas, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat illerinde uygulanıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 14, BİN, PROJENİN, DESTEKLENDİĞİ, PROGRAMDAN, BİNGÖL, YARARLANAMADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı