Haber Detayı
04 Ocak 2017 - Çarşamba 22:49
 
1780 şüpheli hakkında terör soruşturması
Bingöl’de2016 yılında FETÖ, PKK ve DEAŞ’a yönelik düzenlenen operasyonlarda 1780 şüpheli hakkında adli soruşturma yürütüldü, üç örgütten 273 kişi tutuklandı.
GÜNDEM Haberi
1780 şüpheli hakkında terör soruşturması

Bingöl Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, 2016 yılında FETÖ, PKK ve DEAŞ’a yönelik düzenlenen operasyonlar hakkında açıklama yaptı.

Bektaş, 2016 yılında FETÖ’den 823 şüpheli hakkında, PKK’dan 900 şüpheli hakkında, DEAŞ’tan ise 57 şüpheli hakkında adli soruşturma yürütüldüğünü belirterek, üç örgütten 273 kişinin tutuklandığını söyledi.

Bingöl Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, 2016 yılında FETÖ/PYD, PKK/KCK ve DEAŞ terör örgütlerin tarafından ülkenin değişik bölgelerinde, devletin bekasına, milletin birlik ve beraberliğine kast eden hunharca icra edilen eylemlerinin olduğunu belirterek, “Devletimiz, tüm kurumları ve milleti ile birlikte bu saldırılara karşı koymuş ve karşı koymaya devam etmektedir” dedi.

Bektaş, şunları söyledi: “Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığımızca 2016 yılında FETÖ/PYD terör örgütü soruşturması kapsamında 823 şüpheli hakkında adli soruşturma yürütülmüş, bu şahıslardan 183 kişi tutuklanmıştır. 118 şüpheli hakkında ‘Anayasayı ihlal, Yasama ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine Karşı Silahlı İsyan ve Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma’ suçlarından 5 yıldan müebbet hapis cezası istemiyle dava açılmıştır.

Yine terör örgütü PKK/KCK soruşturması kapsamında 900 şüpheli hakkında adli soruşturma yürütülmüş, 83 şüpheli tutuklanmıştır. 217 şüpheli hakkında ‘Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğünü Bozma, Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma ve Silahlı Terör Örgütü Propagandası Yapma’ suçlarından 2 yıl ile müebbet hapis cezaları istemiyle dava açılmıştır.

DEAŞ terör örgütü soruşturması kapsamında da 57 şüpheli hakkında adli soruşturma yürütülmüş, 7 şüpheli tutuklanmıştır. 13 şüpheli hakkında ‘Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğünü Bozma, Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma ve Silahlı Terör Örgütü Propagandası Yapma’ suçlarından 2 yıl ile müebbet hapis cezaları istemiyle 2 Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılmıştır.

Cumhuriyet Başsavcılığımızca hazırlanan iddianameler mahkemece kabul edilmiş, kovuşturma  aşamasına başlanmıştır. Ülkemizin bekasına, milletimizin birlik ve beraberliğine kast eden silahlı terör örgütlerine yönelik Cumhuriyet Başsavcılığımız ve kolluk birimlerimizce 2017 yılında da aynı kararlılıkla mücadeleye devam edilecektir” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 1780, şüpheli, hakkında, terör, soruşturması,
Yorumlar
Haber Yazılımı