Haber Detayı
02 Ocak 2017 - Pazartesi 23:14
 
“2016 kabus gibi geçti”
Türk Sağlık-Sen Bingöl Şube Başkanı Salih Kızılboğa, yaptığı açıklamada 2016 yılını değerlendirdi.
GÜNDEM Haberi
“2016 kabus gibi geçti”

2016 yılının hem ülke hem de çalışanlar için kabus gibi geçtiğini belirten Kızılboğa, “Geriye dönüp baktığımızda, ülkemizde yaşanan darbe girişimi ihaneti, şehirlerimizde patlayan bombalarla terör vahşetinin yaşandığı bir yıl oldu” dedi.

Türkiye’nin 2016’da etkisi yıllarca sürecek 15 Temmuz gibi bir ihanet sürecini yaşadığını ifade eden Kızılboğa, şöyle devam etti: “Ülkemizi iç savaşa sürüklemek adına hain bir plan sahnelenmiş, fakat feraseti yüksek Türk milleti şehitler vererek gazi olarak buna dur demiştir.

Bu ihanetin önlenmesinin ardından OHAL ilan edilerek kamuda çok önemli, hatta bazı uygulamalarıyla endişe verici bir döneme geçilmiştir. Türkiye sevdasını her şeyin önüne koyan bir sivil toplum örgütü olarak bizler; kamu görevi yaparken ihanet içerisinde olarak terör örgütleri namı hesabına faaliyette bulunan bir tek kişinin bile kamuda çalıştırılmamasından yanayızdır. Temel kıstasımız terör örgütü üyelerinin kamudan tümüyle temizlenmesidir. Fakat 100 bine yakın kamu çalışanının FETÖ bağlantısı nedeniyle ihraç edildiği süreçlerde mağduriyetler yaşanmış, at izi it izine karışmış ve masumların canı yanmıştır.

Bu konuda yaptığımız uyarılar sonucunda komisyonlar oluşturulmuşsa da mağduriyetlerin sürdüğü görülmektedir. Umarız ki 2017 masumların haklarının iade edildiği ve mağduriyetlerinin sona erdiği bir yıl olur.”

OHAL sürecinde getirilen uygulamaları eleştiren Kızılboğa, “OHAL sürecinde kamuya mülakatla personel alımı, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarında tüm kadrolar için mülakatın getirilmesi gibi kamuya olan güveni sarsacak, torpil ve adam kayırmayı mevzuat hükmü haline getiren düzenlemeler ne yazık ki hayata geçmiştir. 

Bunun yanı sıra devletin memurluğunu sonlandırarak hükümetin memurluğuna geçmek isteyen siyasi irade memurun iş güvencesinin kaldırılması ile ilgili girişimlerine hız vermiştir. Memuru işten atmak çok zor, 657 memur için bir zırh gibi gerçeklikten uzak değerlendirmelerle, OHAL süreci de bahane edilerek bir fırsat ortaya çıkarılmaya çalışılmaktadır.

Yandaş sendika, havuzcu medyada, 657’yi bir kez bile okumayan iş adamı, köşe yazarı tayfası da  buna destek görevini üstlenmişlerdir.

Ama bunların karşısında biz Türk memurunun gerçek temsilcisi olarak dimdik duracağız. Devlet memurluğundan taviz vermeyeceğiz İş güvencemiz emeğimiz, ekmeğimiz ve geleceğimizdir. Kesinlikle siyasetçinin keyfine bırakmayacağız. 

Memur maaşının enflasyon karşısında eridiği,  toplu sözleşmede imza altına alınan ve kanun hükmünde olan düzenlemelerin hayata geçmediği bir seneyi yaşadık. Ocak 2016’da yürürlüğe girmesi gereken 112 çalışanlarına nakdi yemek düzenlemesi tam 9 ay sonra hayata geçti. 9 aylık hak kaybına ise imzayı atan hem sarı sendika hem de bakanlık adeta sünger çekti. Fakat biz bu haksızlığa karşı davamızı açtık. Bu işin de peşini bırakmayacağız.

Sağlık çalışanları 2016 yılında da yine ağır şiddet vakaları ile karşı karşıya kaldı. Caydırıcı tedbirlerin kağıt üzerinde kalarak uygulamaların yansıtılmaması nedeniyle her gün 31 sağlık çalışanının şiddete uğradığı bir tablo ile 2017’yi karşılıyoruz.

Şiddete uğrayan, ağır iş yüküne maruz kalan sağlık çalışanlarının, en önemli iki talebi olan döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması ve yıpranma payı ile ilgili de bu senede bir arpa boyu yol gidilmedi. 3 yıla yakın bir süre önce verilen sözler bu senede tutulmadı.

Çalışanların taleplerine yine kulak tıkandı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ sağlıkta dönüşümde ikinci fazda geçeceklerini açıklamıştır. Birinci faz çalışanlar için felaket olmuş ücretler düşmüş, iş yükü çoğalmış, şiddet ve mobbing dayanılmaz bir hal almıştı.

Umarız ki; ikinci fazda sağlık çalışanlarının sorunlarına çözüm bulunur. Çalışanlar için olumlu düzenlemeler hayata geçer.  Atama ve tayinlerde getirilen kısıtlamalar, lisans tamamlamada muallakta bekleyen sorular, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda çalışanların bir türlü karşılanmayan temel talepleri bunlar hep 2016’nın çalışanlarda bıraktığı anlam oldu.

Umarız 2017  yılı böylesine sıkıntıların yaşandığı bir yıl olmaz. 2017 yılının insanlığa, coğrafyamıza, ülkemize ve milletimize huzur getirmesini diliyor tüm kamu çalışanlarının daha iyi şartlarda bir çalışma hayatına kavuşacakları bir yıl olmasını temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “2016, kabus, gibi, geçti”,
Yorumlar
Haber Yazılımı