Haber Detayı
20 Ocak 2021 - Çarşamba 18:05
 
2021'Yİ ‘KARDEŞLİK YILI’ İLAN ETTİ
Bingöl Valiliği tarafından 2021 yılı, kardeşlik yılı ilan edildi.
- Haberi
2021'Yİ ‘KARDEŞLİK YILI’ İLAN ETTİ

Bingöl Valiliğince hazırlanan “Bingöl 2021 Kardeşlik Yılı” projesi için İl Özel İdaresi toplantı salonunda tanıtım programı yapıldı.

Tanıtım programına Vali Kadir Ekinci, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, AK Parti Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ve ilgili kurum müdürleri katıldı.

Program, Vali Yardımcısı Emre Çifci’nin “Bingöl 2021 Kardeşlik Yılı” projesinin slayt sunumu ile başladı. Çifci, “Her ay için bir kardeşlik konusu belirlediklerini, il genelindeki tüm kamu kurum ve kuruluşları ile il ve ilçe belediyelerinin, kaymakamlıkların ve ilgili Sivil Toplum Kuruluşlarının paydaş olduklarını’ söyledi.

Programda konuşan Vali Kadir Ekinci, programın hayırlara vesile olmasını dileyerek, “Bingöl’ümüz için 2021 yılını özel bir gündemle işlemek istiyoruz. Tüm sivil toplum kuruluşlarımızı, tüm kamu kurumlarımızı ve tüm Bingöllü kardeşlerimizi de içine alacak şekilde 2021 yılını “kardeşlik yılı” olarak ilan ediyoruz.

Tüm çalışmalarımızı ve programlarımızı bu kardeşlik yılına uygun şekilde icra ederek aramızda ki kardeşlik hukukunu, sevgiyi, saygıyı tekrar bütünleştirerek, Bingöl’ü huzur,  barış ve güven içerisinde yaşanılan bir il haline getirmek istiyoruz. Bu konuda sadece valilik ve belediyenin değil herkesin desteğini bekliyoruz” dedi.

“Bingöl 2021 Kardeşlik Yılı” projesinin hayırlara vesile olmasını dileyen AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz ise, “2021 yılı kardeşlik projemizde çok önemli konular var. Bu konuda bizlerinde üzerine ne düşüyorsa elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Böyle bir proje başlattığınız için de emeği geçen arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.  Bingöllü hemşerilerimize çok faydalı bir proje olacağını düşünüyorum” dedi.

DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Programda, 2020 yılı da değerlendirildi. 2020 yılı içinde tamamlanan yatırımlar, 2021 yılında devam edecek yatırımlar ve 2021 yılında başlaması planlanan yatırımlarının değerlendirildiği toplantıda konuşan Yılmaz, “Pandemi sürecinde ekonomimizin gelişmeye devam etmesi, istihdamımızın artması, büyümemiz ve sanayide ki bu atılımlar takdire şayan bir durumdur. Bu konuda emeği geçen tüm arkadaşlara tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

Pandemi sonrasındaki dönemde de ekonomik kalkınmayı sürdüreceklerini belirten Yılmaz, “ Yatırımlarla ilgili olarak en önemli olan şey yatırım yeri tahsisidir. Bu konuda yatırımcılar için bir envanter oluşturabilirsek, bir bilgi sistemi kurabilirsek yani hazine arazilerimiz, özel mülkiyet arazilerimiz olsun yatırıma uygun alanlar envanteri çıkarabilirsek önemli bir sorunu daha aşmış olacağız. Ben inanıyorum ki bu gelişmeyle birlikte Bingöl’e yeni yatırımcılar gelecektir.  Geldiklerinde yatırımın karakterine göre yatırım alanına yönlendirebilme gibi bir sistem kurabilirsek çok faydalı olacaktır. 

Organize Sanayi Bölgesini genişletme işinin oldukça önemli olduğunu belirtmek isterim. İŞKUR projelerine 66 milyon lira gibi bir para harcadık. Bu oldukça ciddi bir oran. İŞKUR ile ilgili birçok proje hayata geçirdik. Bunlardan hangilerinin sahada daha etkili olduğu konusunda bir araştırma yapmamızda fayda olacaktır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla da ciddi yardımlar da bulunuyoruz. Fakat çalışabilir durumda olan vatandaşlarımızı bu konuda üretime yönlendirmemiz lazım. Bu konuda mesleki eğitim ve farkındalık eğitimleri gibi eğitimlerle vakıflara bağımlı hale getirmeden üretime yönlendirmemizin çok daha  faydalı olacağını belirtmek isterim.

Bir diğer husus olarak SÜTAŞ’ın tamamen faaliyete geçmesiyle uzun vadede çok ciddi bir konut ihtiyacımız olacaktır. Bu konuda belediyeler, yerel yönetimler oldukça önemli yeni yerleşim alanları tespit etmemiz önemli. Bu konuda takip ettiğimiz kentsel dönüşüm projemiz bu ihtiyacın bir kısmını karşılayacaktır. Fakat yeni yerleşim yerlerini şimdiden planlamamızda oldukça fayda olacaktır. Bunu yaparken yeni şehir planlamamıza da oldukça önem vermemiz gerekiyor” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 2021'Yİ, ‘KARDEŞLİK, YILI’, İLAN, ETTİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı