Haber Detayı
02 Ocak 2017 - Pazartesi 23:28
 
36 yıldır tehdit altında!
Bingöl’ün önemli akarsularından olan Murat Nehri, çöp doldurma alanları, tehlikeli atık işleme, taş, kum, çakıl, mıcır gibi yapı malzemesi çıkarma, kontrolsüz çöp döküm alanları nedeniyle 36 yıldır tehdit altında.
GÜNDEM Haberi
36 yıldır tehdit altında!

BİNGÖL KENT HABER ÖZEL

TEMA tarafından Mart ayında yayınlanan ‘Türkiye Su Varlıklarına Yönelik Tehditler Haritası’ raporunda, Murat Nehri de tehdit altında olan akarsular arasında gösterildi.

TEMA’nın raporuna göre, Murat Nehri, 1980 yılından beridir tehdit altında. Çöp doldurma alanları, tehlikeli atık işleme, taş, kum, çakıl, mıcır gibi yapı malzemesi çıkarma, kontrolsüz çöp döküm alanları, aşırı tarımsal sulama ve yanlış tarım uygulamaları nedeniyle Murat Nehri’nin tehlike altında olduğu belirtildi.

Raporda, “Murat nehri, Bingöl ili içindeki uzunluğu 96 km (Toplam uzunluğu 722 km) olup Bingöl ilinin en önemli su kaynağından biridir. Murat nehrinin çevresinde tarım yapılan alanlar ve yerleşim yerleri yoğun bir şekilde artmaktadır. Tarım arazilerinde kullanılan insektisit, herbisit ve yapay gübreler ile yerleşim yerlerinden akan kanalizasyon atıkları nehre karışmakta ve nehri kirletmektedir. Bingöl ve bağlı ilçelerin tüm katı ve sıvı atıklarının kontrolsüzlüğü nedeni ile çöplüğe dönmüştür. Bu alanda engebeli arazilerde tarımsal alanda kullanılan aşırı su tüketimi sonucu erozyon ile toprak ve tarımsal ilaç taşınarak nehri tehdit etmektedir” denildi.

NEHİR VE GÖLLERİN SU KALİTESİ İYİLEŞTİRİLECEKMİŞ!

Nehir ve göllerin su kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Hassas Su Kütleleri İle Bu Kütleleri Etkileyen Alanların Belirlenmesi Ve Su Kalitesinin İyileştirilmesi Hakkında Yönetmelik’ Resmi Gazete’de yayınlandı.

Bu yönetmelik ile akarsuların daha temiz akması hedefleniyor.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikle ilgili Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Su kaynaklarımızda yerleşim alanları ve sanayi bölgelerinin atıksuları, tarım alanlarının drenaj suları vb. sebeplerle meydana gelen ötrofikasyon (yosunlaşma) probleminin ve sonucunda sularımızda görülen olumsuz etkilerin (koku oluşumu, zehirlilik vb.) önlenmesi ve kontrolü maksadıyla Bakanlığımız tarafından 2012-2015 yılları arasında 25 havzada  “Türkiye’de Havza Bazında Hassas Alanların ve Su Kalitesi Hedeflerinin Belirlenmesi Projesi” yürütülmüştür. Söz konusu proje sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda yayımlanan yönetmelik besin elementleri (azot ve fosfor) açısından hassas su kütleleri ve bu kütleleri etkileyen kentsel alanlar ve nitrata hassas alanlarda su kalitesinin iyileştirilmesi maksadıyla alınması gereken tedbirleri ve bu tedbirlerin mesul kurum/kuruluşlar tarafından alınmasını kapsamaktadır.

Yönetmelik ile yayımlanan kentsel hassas alanlarda mevcut atıksu arıtma tesislerinin revize edilmesi veya gerekli yerlerde azot-fosfor giderimli atıksu arıtma tesislerinin yapılması, nitrata hassas alanlarda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenecek olan nitrata hassas bölgelerde ise İyi Tarım Uygulamaları kodlarının yürütülmesi sağlanacaktır.

Bu Yönetmelik kapsamında değerlendirilen su ortamlarının mevcut durumunun bozulmasına yol açan faaliyetler, ilgili mevzuat çerçevesinde ilgili kurum ve kuruluşlarca denetlenerek gerektiğinde yaptırım uygulanacaktır” denildi.

Haber: Ömer ŞANLI

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 36, yıldır, tehdit, altında!,
Yorumlar
Haber Yazılımı