Haber Detayı
12 Ocak 2020 - Pazar 22:29
 
4 bin 500 yıllık tarih sulara gömülecek
Solhan Norik Höyük’te yapılan kazılar sonucunda 4 bin 500 yıllık buğday tohumlarının ardından aynı döneme ait biberonlar gün yüzüne çıkarıldı. Ancak 4 bin 500 yıl boyunca toprak altında kalan höyük bundan sonra sular altında kalacak.
GÜNDEM Haberi
4 bin 500 yıllık tarih sulara gömülecek

Haber: Ömer ŞANLI

Zengin tarihi geçmişe sahip olan Bingöl’de, bugüne kadar yeterince araştırma ve kazı çalışmaları yapılmadığı için birçok tarihi yapı yok oldu, birçoğu da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Şehir merkezinde Kaleönü, Gayt, Genç İlçesinde Kral Kızı, Sebeterias, Solhan’da Ginç, Kiğı’da Kiğı Kalesi, yine Bingöl-Genç yolunda bulunan Samantepe höyüğü gibi birçok tarihi yapı biliniyor ancak bu yapılara sahip çıkılamadığı için hepsi toprak altında kalmış durumda.

Bingöl’ün tarihi bugüne kadar sadece yüzeysel araştırmalarla anlatılırken, ilk kez Solhan İlçesinde bulunan Nörik Höyük’te kazı çalışmaları yapıldı.

Elazığ Müze Müdürlüğü öncülüğünde 2 yıl önce başlatılan kazı çalışmalarında çok sayıda tarihi eser bulunurken, Bingöl’ün tarihine ışık tutan gelişmeler de yaşandı. Yapılan kazılar sonucunda Norik Höyük’te 4 bin 500 yıllık olduğu tespit edilen buğday tohumları bulunmuştu.

Kazı çalışmalarına devam eden müze müdürlüğü, 124 envanterlik tarihi eserler buldu. Bu eserler arasında çocuklar için kullanıldığı belirtilen 50 ila 100 miligram hacme sahip 4 bin 500 yıllık biberonlar da yer alıyor. Bingöl’de müze bulunmadığı için tarihi eserler Elazığ Müze Müdürlüğüne götürülerek koruma altına alındı.

4 BİN 500 YILLIK TARİH SULAR ALTINDA KALACAK

Norik Höyük’te 4 bin 500 yıllık tarih ortaya çıkarıldı ancak bu yapının ömrü daha fazla uzun olamayacak. 4 bin 500 yıl boyunca toprak altında kalan höyük bundan sonra sular altında kalacak. Aşağı Kaleköy Barajının su tutmaya başlamasıyla Norik Höyük, sulara gömülecek.

YENİ KAZILAR TARİHE IŞIK TUTACAK

Erken Tunç Çağı’ndan (MÖ 3000-2000 yılları arası) kalma Norik Höyük’te yapılan kazılarda yüzlerce tarihi eser ve binlerce yıllık tarih ortaya çıkarıldı. Bingöl’de bulunan kaleler ve özellikle Bingöl-Genç yolu TOKİ konutları mevkiinde bulunan Samantepe Höyüğü’nde kazı çalışmaları yapılması durumunda Bingöl’ün tarihine ışık tutacak yeni bilgiler ve turistik geziler için yeni mekanlar oluşacak.

Ancak Bingöl’de şuan bunu yapabilecek ne bir yönetim, ne bir müze ne de bir arkeolog bulunmuyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 4, bin, 500, yıllık, tarih, sulara, gömülecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı