Haber Detayı
02 Mart 2021 - Salı 19:05
 
450 HEKTARLIK TARIM ARAZİSİ SUYA GÖMÜLECEK
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Gözeler HES Barajı için 450 hektarlık birinci sınıf tarım arazisinin suya gömüleceğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
450 HEKTARLIK TARIM ARAZİSİ SUYA GÖMÜLECEK

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Gözeler HES projesi ile ilgili meclise soru önergesi verdi. Soru önergesinin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Paksemirli tarafından cevaplandırılmasını talep eden Aydemir, “Bingöl’de özel bir şirket tarafından yapılması planlanan iki adet Gözeler HES Barajı için 450 hektarlık birinci sınıf tarım arazisi suya gömülecek” dedi.

Aydemir, soru önergesinde, “Doğu Anadolu Bölgesinin en büyük yatırımı olan Sütaş'ın Bingöl’deki çiftçilerde yarattığı heyecan, maalesef ki verimli topraklar üzerinde yapılacak barajlar yüzünden yitirilmiştir. Genç Ovasının suya gömülmesi, 1. sınıf tarım arazilerini yok edeceği gibi Sütaş’ın yem ihtiyacını karşılamayı düşünen çiftçilerin geçim kaynağını da elinden alıyor.

Bu bağlamda; yapılması planlanan barajın çok yakınında zaten Türkiye’nin en büyük barajlarından olan Kalehan barajı bulunmaktadır. Buna rağmen gündemde olan söz konusu barajlara neden ihtiyaç duyulmuştur? Çiftçilerin geçim kaynağı olan bu araziler özel bir teşebbüsle ellerinden alınacak. Bakanlığınızın bu konuda karşı bir çalışması olacak mı?” diye sordu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 450, HEKTARLIK, TARIM, ARAZİSİ, SUYA, GÖMÜLECEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı