Haber Detayı
30 Aralık 2020 - Çarşamba 18:14
 
5 AYDIR KİRA ALAMIYOR
Kültür Mahallesinde uygulanacak kentsel dönüşüm projesinde hak sahipleri mağdur ediliyor. Hak sahiplerine ödenmesi gereken kiralar, 5 aydır ödenmiyor.
- Haberi
5 AYDIR KİRA ALAMIYOR

Bingöl Kültür Mahallesindeki 151 dönümlük alan, 2011 yılında Bingöl Belediyesi Meclisi kararıyla kentsel dönüşüm kapsamında alındı.

2016 yılında Bingöl Belediyesi tarafından, kentsel dönüşüm alanında evleri bulunan vatandaşlara tebligat gönderilerek evlerinin boşaltılması istendi. Hak sahipleri, yeni konutların yapılacağı umuduyla evlerini boşalttı, 2017 yılı ilkbaharında da hak sahiplerinin konutları yıkıldı. Aynı yıl vatandaşlara, yıkılan evleri karşılığında bizzat belediye tarafından hazırlanan sözleşmeler imzalatıldı. Sözleşme imzalayan hak sahipleri ile yıkılan her bir daire için 150 m²’lik evler için sözleşme imzalandı. Sözleşmenin imzalanmasının akabinde 2017 yılında konut yapımlarına başlanması gerekiyordu ancak başlanmadı. Sonrasında Bingöl Belediyesi tarafından konutların ihaleleri 5 etap halinde yapılarak yüklenici firmalara yer teslimi yapıldı. 15 Ekim 2018 tarihinde Kültür Mahallesinde AKP milletvekilleri, Bingöl Valisi, dönemin belediye başkanının da katıldığı törende, kurbanlar kesilerek konutların temeli atıldı. 31 Mart 2019 tarihinde yapılan mahalli idareler seçimlerinde belediye başkanı değişince temeli atılan konut inşaatları da durdu.

Bu süre zarfında hak sahiplerine 3 ayda bir kiralar ödendi ancak bu kiralar da eksik yatırıldı. Konut yapımları, belediye yönetimlerinin uygulamaları nedeniyle gecikirken, vatandaşlar mağdur oldu.

TOKİ’YE DEVREDİLDİ

Belediye yönetimi, konutları yapamayacağını belirterek işi TOKİ’ye devretti. TOKİ tarafından yeni konutların ihalesi yapılarak yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı. Konutların yapımı için alanda gerekli hazırlıkları yapan yüklenici firmanın, 2021 yılı ilkbaharında inşaatlara başlaması bekleniyor.

KİRALAR ÖDENMİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Bingöl Belediyesi tarafından 3 ayda bir hak sahiplerine ödenen kiralar kesildi. Hak sahiplerine Eylül 2020’de ödenmesi gereken kiralar, yıl bitmesine rağmen hak sahiplerine ödenmedi. Kira ödemeleri ile ilgili bir açıklama yapılmazken, mağdur olan hak sahipleri konut yapımları tamamlanıncaya kadar kiralarının güncel fiyatlarıyla ödenmesini istiyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 5, AYDIR, KİRA, ALAMIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı