Haber Detayı
29 Aralık 2020 - Salı 18:20
 
6 PROJE DESTEKLENDİ, 4’Ü BİNGÖL’ÜN
Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, Fizibilite Desteği Programı kapsamında 6 projenin desteklendiğini, bu projelerden 4’ünün Bingöl’e ait olduğunu söyledi.
- Haberi
6 PROJE DESTEKLENDİ, 4’Ü BİNGÖL’ÜN

FKA Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, Fizibilite Desteği Programı kapsamında 2020 yılında desteklenen projelerle ilgili açıklama yaptı.

Program kapsamında 2020 yılında 6 projeye destek verildiğini belirten Yoğunlu, her projeye 40 bin ila 100 bin TL arasında hibe desteği verildiğini söyledi.

Yoğunlu, Fırat Kalkınma Ajansı olarak 2020 yılında TRB1 Bölgesinde (Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli) turizm ve sanayi başta olmak üzere birçok alanda paydaşları ile birlikte başarılı çalışmalara imza attıklarını belirterek, TRB1 Bölgesinin kalkınmasına yönelik birçok projeye mali ve teknik destek sağladıklarını ifade etti.

Ajans olarak 2020 yılında bölgenin refahına hizmet edecek yatırımların ön değerlendirilmesinin yapılması ve bölgedeki proje havuzunun genişletilmesi amacıyla fizibilite desteği programını uyguladıklarını anımsatan Yoğunlu, şöyle konuştu:

“Fizibilite Desteği Programımız, gerek kamu gerek özel sektör yatırım konularının teknik, ekonomik ve mali analizlerinin yapılması marifetiyle kaynakların boşa harcanmasının engellenmesi amacıyla yürütülüyor.  Ajansımızın odaklandığı tematik alanlara yönelik yatırım konularının öncelikle fizibiliteleri, ön değerlendirmeleri yapılıyor. Fizibilite desteği kapsamında dört ilimizde gerçekten gerek tarım anlamında gerek turizmin geliştirilmesi anlamında gerekse endüstriyel gelişim anlamında bazı özel sektör ve kamu kuruluşlarının yapabileceği yatırımlar değerlendirildi ve büyük yatırımların illerimizde ekonomik, teknik ve idari olarak yapılabilir olup olmadığı bu destekler sonucunda ortaya çıkacaktır.”

Yoğunlu, Fizibilite Desteği Programı kapsamında bölgenin kalkınması ve rekabet gücü açısından önemli fırsatlardan yararlanılmasına, bölge ekonomisine yönelik tehdit ve risklerin önlenmesine, bölgenin yenilik ve girişimcilik kapasitesinin geliştirilmesine yönelik yatırım projelerinin fizibilite çalışmalarına yönelik destek sağlandığının altını çizerek, “Bölgemizdeki büyük ölçekli yatırımlara öncülük edecek projelerin fizibilite ve teknik raporlarını hazırlayarak yatırım sürecinin daha hızlı hayata geçirilmesinde öncülük etmeye devam edeceğiz. Projelerimiz illerimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olsun” dedi.

2020 yılında başarılı bulunan projeler şöyle sıralandı:

-Battalgazi Belediye Başkanlığı (Yıldıztepe Rekreasyon Projesi)

-Bingöl Üniversitesi (Bingöl Üniversitesi Teknokent Kurulumu Projesi)

-Bingöl İl Gençlik Spor Müdürlüğü (Bingöl Doğa Sporları Parkı Projesi)

-Bingöl Belediye Başkanlığı (Bingöl Zimmet Tepe Rekreasyon Alanı Projesi)

-Bingöl, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü (Bingöl Engelsiz Yaşam Köyü Projesi)

-Elazığ 2. OSB Yönetim Kurulu Başkanlığı (İhtisaslaştırılmış Küçük Sanayi Sitesi Projesi)

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 6, PROJE, DESTEKLENDİ,, 4’Ü, BİNGÖL’ÜN,
Yorumlar
Haber Yazılımı