Haber Detayı
21 Şubat 2021 - Pazar 16:56
 
629 ESNAF BAŞVURU YAPMADI
Bingöl’de gelir desteği için hak sahibi olan 629 esnafın henüz destek için başvuruda bulunmadığı bildirildi.
EKONOMİ Haberi
629 ESNAF BAŞVURU YAPMADI

İl Ticaret Müdürü Abdulvahap Tanık, esnafa yönelik gelir desteği ve kira desteği ile ilgili açıklama yaptı.

Ticaret Bakanlığı tarafından ‘Koronavirüs Salgını Nedeniyle Esnafa Verilecek Hibe Desteği Programı ve Uygulama Esasları Hakkında Tebliğ’in 24 Aralık 2020 tarihli ve 31344 sayılı Resmi Gazetede yayımlandığını hatırlatan Tanık, destek programı kapsamında; gelir kaybı desteği ve kira desteği olmak üzere iki şekilde destek sağlandığını ifade etti.

Başvuruların 31 Mart 2021 tarihine kadar e-devlet kapısı (www.turkiye.gov.tr) üzerinden elektronik ortamda alınacağını belirten Tanık, “14.12.2020 tarihinden önce vergi mükellefiyetini tesis ettirenler kira desteği sürecinde; başvuru sahiplerinden belirlenen süre içerisinde kira sözleşmesi ve 2020 yılında yapılan kira ödemelerine ilişkin ödeme belgesi gibi kanıtlayıcı belgelerini e-devlet üzerinden elektronik ortamda yükleyecektir. Kiracı, işyeri adresini ve banka hesap numarasını (IBAN) doğru yazmalıdır.

Kira Desteği başvuruları Ticaret İl Müdürlüğümüz tarafından bakanlıkça belirlenen kurallar çerçevesinde değerlendirilecektir. e-devlet üzerinden giriş yapamayan esnaf ve sanatkârlarımız, gerçek kişi tacirler belgelerini, e-devlet şifrelerini ve adlarına ait İBAN numaralarını getirmeleri halinde Bingöl Ticaret İl Müdürlüğü personeli tarafından yardımcı olunacaktır. Başvuruları olumlu neticelenen esnaf ve sanatkarlarımıza ve gerçek kişi tacirlere destek ödemeleri 3 ay süreyle kendilerine ait banka hesap numaralarına (IBAN) yapılacaktır. 

İlimizde kira desteğine müracaat edip başvurusu bulunan ve başvurusu ile ilgili itiraz süreci devam eden 360 esnafımızın işlemleri devam etmektedir. Kira desteği için gerekli evraklar imzalı kira sözleşmesi ve 2020 yılına ait bir adet banka dekontun ivedilikle e-devlete yüklenmesi gerekmektedir” dedi.

Bingöl’de gelir desteği için hak sahibi olan 629 esnafın henüz başvuru yapmadığını belirten tanık, “gerekli şartları taşıyan hak sahibi esnafımızın e-devlet üzerinden müracaatta bulunmaları önemle duyurulur. Kira desteği ve gelir kaybı desteği için e-devlet erişim imkanı olmayan esnafımızın bağlı bulundukları odaya veya muhasebecisine şahsen başvurmaları halinde gerekli işlemler yapılacaktır.

Esnafımız ihtiyaç duydukları bütün durumlarda detaylı bilgi için Bingöl Ticaret İl Müdürlüğüne bizzat veya 0426 213 1089 nolu numaradan ulaşılabilirler” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 629, ESNAF, BAŞVURU, YAPMADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı