Haber Detayı
18 Mayıs 2021 - Salı 18:12
 
630 MİLYON LİRALIK YOL PAZARLIKLA VERİLDİ
Kiğı-Yedisu yolu pazarlık usulüyle 630 milyon liraya Özaltın İnşaat’a verilmesine Kovalar ve Ağırbaş’tan tepki geldi
GÜNDEM Haberi
630 MİLYON LİRALIK YOL PAZARLIKLA VERİLDİ

DEVA Partisi ve Gelecek Partisi il başkanları, Kiğı-Yedisu karayolunun 630 milyon TL’ye Özaltın İnşaat’a verildiğini gösteren sonuç belgesini paylaşarak, tepki gösterdi.

Kiğı-Yedisu karayolu ile ilgili sosyal medyada paylaşılan ihale sonuç belgesinde, yolun pazarlık usulüyle Özaltın İnşaat’a verildiği bilgisi yer aldı.

Pazarlık usulünün seçilme gerekçesi olarak, Kamu İhale Kurumunun 21-b maddesi (Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya yapım tekniği açısından özellik arz eden veya yapı veya can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gerekliliği idarece belirlenen hallerde veyahut idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması) gösterildi.

Paylaşılan sonuç ilanı belgesinde, Kiğı-Yedisu karayolunun, 630 milyon 807 bin 909 TL’ye pazarlık usulüyle Özaltın İnşaat’a verildiği belirtiliyor.

630 MİLYON TEPKİSİ

Yolun pazarlık usulüyle 630 milyon TL’ye verilmesine tepki gösteren DEVA Partisi Bingöl İl Başkanı Mikail Kovalar,  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na seslenerek, “Kiğı-Yedisu yol ihalesi pazarlık usulüyle Özaltın İnşaat’a 630 milyon (Trilyon) bedelle verilmiş!

Bu şehirde yaşayıp bu bölgeyi gören kimse olduğunu pek sanmıyorum. Yıllardır devletin kasasından aynı yol için milyarlar (Katrilyon) çıkıyor! Bu ülkeye ve bu millete zerre miskal sevgi taşıyan herkes bu soygunun hesabını sormalıdır” dedi.

Kovalar, Bingöl-Diyarbakır karayolunda yapılan ve yarım bırakılan köprünün görüntüsünü paylaşarak, “Burası 2011 yılında ihalesi yapılmış ve yılan hikayesine dönen Diyarbakır-Bingöl karayolu! Köprü ayakları yarım bırakılmış ve demirleri paslanmış olan yolu görmezden gelemezsiniz. Bu milletin malına ve emanetine ihanet etmekten yorulmadınız mı?” ifadelerini kullandı.

İhalenin sonuç belgesini paylaşan Gelecek Partisi Bingöl İl Başkanı Muhittin Ağırbaş da, “Kiğı-Yedisu yolunun ihalesi pazarlık usulüyle Özaltın İnşaat’a 630 milyon (trilyon) bedelle verilmiş. Bingöl’de yaşayıp, bu belgeyi gören herkesin bildiği bir şey var ki, o da yola harcanan para ile memleketin tüm sorunları çözülebilir diye düşünmektedir” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 630, MİLYON, LİRALIK, YOL, PAZARLIKLA, VERİLDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı