Haber Detayı
04 Ocak 2021 - Pazartesi 17:46
 
67. SIRADA YER ALDIK
Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), ‘81 İl İnsani Gelişme Endeksi’ verilerini açıkladı. Bingöl 67. sırada yer aldı.
GÜNDEM Haberi
67. SIRADA YER ALDIK

TEPAV çalışmaları kapsamında 81 il için hesaplanan İGE sonuçlarına göre, Ankara, Türkiye’nin en gelişmiş ili olarak öne çıktı. Küresel sınıflamaya göre “çok yüksek gelişmişlik” grubunda yer alan Ankara’yı sırasıyla İstanbul, Kocaeli, İzmir, Antalya, Muğla, Tunceli, Eskişehir, Tekirdağ, Bursa, Yalova, Rize, Trabzon, Karaman, Kayseri, Bilecik, Artvin, Denizli, Bolu, Sakarya ve Mersin takip etti.

“Çok yüksek gelişmişlik” grubunda 21 il yer alırken, Bingöl ile birlikte 59 il “yüksek gelişmişlik” grubunda yer aldı. 81 il arasında “düşük gelişmişlik” düzeyinde yer alan il bulunmazken, Ağrı, “orta gelişmişlik” düzeyinde yer alan tek il oldu.

ÖĞRENİM SÜRELERİ

Doğuşta beklenen yaşam sürelerine göre 81 ilin 81’i de “çok yüksek gelişmişlik” düzeyine sahip iken illerin en zayıf performansının “ortalama öğrenim süresi” göstergesinde gerçekleştiği görüldü.

Düşük okullaşma oranı nedeniyle Gümüşhane “beklenen öğrenim süresi” göstergesinde “düşük gelişmişlik” sergilerken, Gümüşhane’yi takiben Hakkâri, Muş, Edirne, Ağrı, Bayburt, Şırnak, Çankırı, Çanakkale, Kars, Bitlis ve Van’da da beklenen öğrenim sürelerinin diğer illere kıyasla daha düşük olduğu görüldü.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 67., SIRADA, YER, ALDIK,
Yorumlar
Haber Yazılımı