Haber Detayı
01 Ocak 2017 - Pazar 20:39
 
7 yıl ölümcül tozu yuttu, 10 yıl sonra hayatını kaybetti
Hayatlarını kazanabilmek için 1990’lı yıllarda İstanbul’a giderek kot kumlama işinde bir süre çalıştıktan sonra silikozis hastalığına yakalanan vatandaşlar bir bir ölüyor. Son kurban Karlıova İlçesinden Saim Karakaya oldu.
GÜNDEM Haberi
7 yıl ölümcül tozu yuttu, 10 yıl sonra hayatını kaybetti

Bingöl, 2005 yılında silikozis hastalığıyla tanıştı. 1990’lı yıllarda Bingöl’den İstanbul’a giden yüzlerce kişi, ekmeklerini kazanabilmek için sağlıksız koşullarda kot kumlama işinde çalışmaya başladılar.

Bu işçilerin yoğunluğunu Karlıovalı işçiler oluşturuyordu.

Merdiven altı atölyelerde kot kumlama işinde çalışan gençler, 2005 yılında kot kumlamanın ölümcül sizikozis hastalığına yol açtığını öğrendiler. Hastalığın ortaya çıkmasının ardından bu atölyelerde çalışan kişiler, başvurdukları hastanelerde ölümcül hastalığa yakalandıklarını öğrendiler.

O tarihten sonra Türkiye’nin değişik yerlerinden ölüm haberleri gelmeye başladı. Şuana kadar 60’ın üzerinde kişi silikozis hastalığından dolayı hayatını kaybederken, Karlıova ilçesi başı çekiyordu.

İlçede şuana kadar 15 kişi bu hastalıktan dolayı hayatını kaybetti. Yıllardır silikozis hastalığından dolayı tedavi gören Saim Karakaya da, 3 gün önce hayata gözlerini yumdu. Saim Karakaya ile birlikte ilçede ölenlerin sayısı 16’ya yükseldi.

Saim Karakaya, 1998 yılında Karlıova’dan iş umuduyla İstanbul’a giderek kot kumlama işinde çalışmaya başlamıştı. Ölümcül tozu yuttuğundan habersiz 2005 yılına kadar bu işte çalışmaya devam etti. 7 yıl sonra ölümcül hastalığa yakalandığını öğrenen Karakaya, hastalığı atlatabilmek için tedavi görmeye başladı ancak iş işten geçmişti. Yıllardır tedavi gören Saim Karakaya, İstanbul’da hayatını kaybetti. Arkasında iki çocuk bırakan Karakaya, Karlıova’da toprağa verildi.

SİLİKOZİS NASIL BİR HASTALIKTIR?

Kotiscileri.com sitesinde yer alan bilgilere göre, kot kumlama; kotların beyazlatılması, eskitilmiş görünüm verilmesi için, kumun kuru hava kompresörleriyle kotların yüzeyine tutularak aşındırılması işlemine verilen addır. Bu uygulama sırasında solunan tozlar akciğerde silikozis hastalığına yol açıyor. Silikozis yeni bir hastalık değil, esas olarak madenlerde, dökümhanelerde, tünel ve yol yapımı işlerinde, seramik vb işkollarında çalışan işçilerin silika tozuna (granit taş-kum tozu) maruz kalmasıyla ortaya çıkan bir hastalık.

Ancak, kot taşlamacılığına bağlı silikozis, dünyada ilk kez 2005 yılında Türkiye’de görüldü. Bilinen klasik silikozis hastalığı en az 10 yıllık bir çalışma sonrası, silika içeren kumun veya tozun solunmasına bağlı olarak ortaya çıkan, yavaş seyirli bir hastalık. Hastalarda genelde 50-60’lı yaşlarda şikayetler başlıyor, zamanla akciğerin etkilenme derecesine bağlı olarak kalp yetmezliği gelişebiliyor. Hastalık aynı zamanda akciğerdeki koruyucu mekanizmaları zayıflattığı için tüberküloz (verem) ve akciğer kanseri gelişme riskini artırıyor. Solunan toza karşı vücut savunmasının verdiği cevaba bağlı olarak akciğerlerde fibrozis denilen bir çeşit katılaşma oluyor. Belli bir dönemden sonra işçi o işten ayrılsa bile hastalık ilerleyebiliyor. Hastalığın ilerlediği durumlarda solunum giderek bozuluyor ve hastalık ölümle sonlanabiliyor. İlerlemiş hastalığın şu anda bilinen bir tedavisi yok. Çok zor olsa da akciğer nakli yapılabiliyor, fakat bazen bu durumda bile hastalık nüksedebiliyor.

KOT KUMLAMA İŞÇİLERİ NEDEN YÜKSEK TEHDİT ALTINDA?

Hastalık genellikle madencilerde 20-30 yıllık çalışmadan sonra ortaya çıkıyor, ama kot taşlama işçilerinde olduğu gibi eğer çok yoğun toza maruz kalınırsa birkaç yıl içinde ortaya çıkıp hızla gelişen bir hastalık halini alabiliyor. Tekstil işkolunun tamamında yaşanan çalışma koşullarına benzer biçimde, kot atölyelerinde işçiler günde ortalama 12 saat çalıştırılıyor. Bu işte kullanılan özel kum değerli olduğu için, patronlar kum zayi olmasın diye işçileri havalandırmanın olmadığı, hatta pencerelerin sıkı sıkıya kapatıldığı ortamlarda çalıştırıyor. Oysa, bu işyerinde havalandırmanın çok iyi sağlanması ve işçilerin kum tozunun karıştığı havayı solumamasını sağlayacak özel giysiler giymesi gerekiyor.

Silikozis solunan kum tozunun sebep olduğu durum önlenebilir bir hastalıktır. Mevcut ağız maskeleri koruma sağlamaz! Ya tamamen kapalı alanlarda, kolların dışarıdan robot-yapay kol gibi bir mekanizma içinden kullanıldığı sistemlerde yapılmalı ya da astronot kıyafetlerine benzer dışarıdan havalandırılan ya da hava tüpleri kullanılan tüm vücudu örten özel giysiler giyilmeli, aynı zamanda kumlama yapılan alandan toz yayılması engellenmelidir. Ama değil özel kıyafetler, en basit ağız maskeleri bile tedarik edilmemiş kot taşlama işçileri yoğun toza uzun saatler boyu maruz kaldıkları için şimdi hastalığın tehdidi altında.

KAÇ İŞÇİ TEHLİKEDE?

Çalışma Bakanlığı’nın tahminlerine göre, şimdiye kadar 5-10 bin tekstil işçisi bu işte çalıştırılmış. 2-3 ay gibi çok kısa sürelerde de olsa bu işi yapan binlerce işçi soludukları tozun yoğunluğu nedeniyle hastalık tehdidi altında yaşıyor. Sadece Bingöl’ün Karlıova ilçesinin 300 haneli Taşlıcay Köyü’nde neredeyse her evde bir silikozis hastası var. Hasta işçilerin birçoğu, silikozis daha önce bu işkolunda görülmemiş bir hastalık olduğu için yanlış teşhis mağduru. Yanlış teşhis konmuş ya da doktora gitmemiş işçilerin bir kısmı hastalıklarının nedenini bilmediğinden aynı iş koşullarında çalışmaya devam ediyor. Hastalığı teşhis edilmemiş ya da yanlış teşhis edilmiş işçiler nedeniyle silikozis hastası işçilerin sayısı tam olarak bilinemiyor, ancak binlercesinin hasta olduğu tahmin ediliyor. Sadece İstanbul’daki üç büyük hastanede (İÜ. Tıp Fakültesi, Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi) bu yıl yüzü aşkın silikozis hastası yatış yapmış, bu rakama polikliniklerde ayaktan tedavi olan işçiler dahil değil. Son bir yıl içinde, sadece İstanbul’da tespit edilen ölüm sayısı yirmiyi aşkın, ancak rakam gerçekten oldukça uzak. Hasta işçilerden öğrendiğimiz teşhis konmadan ölen işçi arkadaşlarının sayısının daha fazla olduğu. Bunlar, sadece İstanbul’daki kayıtlı rakamlar, ancak durum İstanbul’la sınırlı değil. Sinop, Tokat, Bingöl, Siirt, Erzurum, Yozgat, Zonguldak ve Çorum’da da kot taşlama sonucu akciğerleri iflas edip memleketlerine dönen çok sayıda işçi var.”

Haber: Ömer ŞANLI

Kaynak: Editör:
Etiketler: 7, yıl, ölümcül, tozu, yuttu,, 10, yıl, sonra, hayatını, kaybetti,
Yorumlar
Haber Yazılımı