Haber Detayı
18 Haziran 2021 - Cuma 18:33
 
71 BARODAN ORTAK TEPKİ
HDP İzmir İl Başkanlığı’na yönelik silahlı saldırıda Deniz Poyraz’ın öldürülmesine 71 baro başkanlığı ortak tepki gösterdi.
GÜNDEM Haberi
71 BARODAN ORTAK TEPKİ

71 ilin baro başkanlıkları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Başkanlığı’na yönelik silahlı ile ilgili ortak açıklama yaptı.

Açıklamada, “17 Haziran 2021 tarihinde HDP İzmir İl Başkanlığı'na düzenlenen silahlı saldırıda bir vatandaşımız öldürülmüştür. Bu saldırı toplumsal birlikteliğimize, demokrasiye ve ülkemiz barışına saldırıdır” denildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Siyasi faaliyet yürütenlerin yaşam hakkını, fiziksel ve ruhsal bütünlüğünü korumak; devletin asla terk edemeyeceği zorunlu görevlerdir. Son olarak İzmir HDP il binasında çalışan bir emekçinin kızı olan Deniz Poyraz'ın öldürülmesi, ülkemizin şiddet iklimine çekilmeye çalışıldığı ve toplumsal bütünlük konusundaki kaygılarımızı artırmaktadır.

Birlik ve beraberliğimize ve bir arada yaşama kültürümüze yönelik bu saldırıyı kınıyor, hayatını kaybeden Deniz Poyraz'a Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Yasal mercilerin bir an önce sorumluların, saldırının ardındaki karanlık odakların ve hedeflerinin tüm yönleri ile ortaya çıkarılması için gerekli soruşturmayı tamamlayarak yargıya teslim etmesini talep ediyoruz.”

Açıklamaya imza atan 71 baro şöyle:

Adana, Afyon, Ağrı, Adıyaman, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Gaziantep, Eskişehir, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane-Bayburt, Hakkari, Hatay, lğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Kars, Kahramanmaraş, Kayseri, Kırklareli, Kırıkkale, Kilis, Kütahya, Kastamonu, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Ordu, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak, Van, Yalova,  Yozgat, Zonguldak.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 71, BARODAN, ORTAK, TEPKİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı