Haber Detayı
22 Kasım 2020 - Pazar 20:39
 
“81 ilde toplam 1884 Z-Kütüphane yapıldı”
CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bingöl’de ayrı bir mekanda kütüphanesi olmayan okulların kütüphane eksikliğinin giderilmesi için çalışmaların devam ettiğini bildirdi.
GÜNDEM Haberi
“81 ilde toplam 1884 Z-Kütüphane yapıldı”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Bingöl’de okulların kütüphane eksikliğini meclise taşımıştı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi vererek Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından cevaplandırılmasını talep eden Tanal, kütüphane eksikliklerinin giderilmesi için herhangi bir çalışma olup olmadığını sordu.

Tanal, soru önergesinde Bakan Selçuk’a, “Bingöl ilinde bağımsız bir mekanda kütüphanesi, okuma salonu olmayan okul sayısı kaçtır? Bingöl’de kitap adedi 3 binin altında olan okul kütüphanesi sayısı kaçtır? Bingöl’de ayrı bir mekanda kütüphanesi olmayan okulların kütüphane eksikliğinin giderilmesine yönelik herhangi bir çalışma başlatılacak mıdır?” sorularını yöneltti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, önergeye verdiği cevapta, “Bingöl Valiliği’nce konuya ilişkin olarak; ayrı bir mekanda kütüphanesi olmayan okulların kütüphane eksikliğinin giderilmesi için bakanlık desteği ve yerel projeler ile okullara kütüphane kazandırma çalışmalarının devam ettiği belirtilmektedir” dedi.

Türkiye genelinde okullarda kurulan kütüphanelerle ilgili bilgi veren Selçuk, “2014 yılında başlayan ‘Okuma Kültürü’ ve ‘Z-Kütüphane Projesi’ kapsamında açılan Z-Kütüphane sayısı, Eylül 2020 tarihi itibariyle 81 ilde toplam 1884’e ulaşmıştır. Bunların 1712’sinin kurulum ve donanımı bakanlığımız genel bütçe ödeneğinden karşılanmıştır. Bu kütüphanelere bizzat bakanlığımızca temin edilen eser sayısı 2 milyonu aşmıştır. Tüm Z-Kütüphanelerimizde yaklaşık 4 milyon adet kitap bulunmaktadır” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “81, ilde, toplam, 1884, Z-Kütüphane, yapıldı”,
Yorumlar
Haber Yazılımı