Haber Detayı
18 Aralık 2018 - Salı 00:10
 
979 hasta, evde bakım hizmeti alıyor
Bingöl İl Sağlık Müdürü Mehmet Emin Gündoğdu, Kasım ayı itibariyle Bingöl’de 979 hastanın evde bakım hizmeti aldığını söyledi.
GÜNDEM Haberi
979 hasta, evde bakım hizmeti alıyor

Gündoğdu, yaptığı yazılı açıklamada, Bingöl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlığı Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Merkezi tarafından Merkez ve 7 İlçede yürütülen Evde Sağlık Hizmetleri çalışmalarında, Sağlık Bakanlığınca yayımlanan listelerde Bingöl’de hasta ziyaret sıklığı oranında 3,49 oranı ile Türkiye genelinde 4. sırada bulunduğunu belirti.

Evde sağlık hizmeti almaya ihtiyacı olan hastalara her türlü sağlık hizmeti desteğini verildiğini kaydeden Gündoğdu,

“Evde Sağlık Hizmetleri Kapsamında Çeşitli hastalıklar nedeniyle evde sağlık hizmeti almaya ihtiyacı olan bireylere, evinde ve aile ortamında, sosyal ve psikolojik danışmanlık hizmetlerini de kapsayan;  muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım, takip ve rehabilitasyon hizmeti sunulmaktadır. 2010 yılı itibari ile yürütülen Evde sağlık hizmetleri kapsamında bugüne kadar ilimizde 2 bin 978 vatandaşımız bu hizmetten yararlanmıştır” ifadelerini kullandı.

2018 yılı Kasım ayı itibari ile Bingöl’de 979 aktif Evde Sağlık Hizmetleri kayıtlı hastası olduğunu ve bunlardan yatağa tam bağımlı hasta sayısının 422 olduğunu vurgulayan Gündoğdu,

“Evde sağlık Hizmeti sunumundan yararlanmak isteyen yatalak, yaşlı ve çeşitli hastalıklar sebebi  ile bu hizmeti almaya ihtiyaç duyun vatandaşlarımızın 444 38 33 telefon numarasını arayarak Merkezi Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon merkezine kayıt yapmaları gerekmektedir. Merkezi koordinatörlükçe Evde Sağlık Hizmetleri Yönetim Sistemi (ESYS) üzerinden il koordinatörlüğüne yönlendirilen hasta maksimum 15 dakika iİçerisinde il koordinatörlüğünce telefon ile aranmakta ve ikamet ile talebi doğrultusunda 24 saat içerisinde evde sağlık hizmeti birim çalışanlarınca ziyaret edilerek tedavisi uygulanmaktadır”

Kaynak: Editör:
Etiketler: 979, hasta,, evde, bakım, hizmeti, alıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı