Haber Detayı
09 Ocak 2017 - Pazartesi 22:49
 
‘Abur Cubur Mahallesi’ oyunu sahnelendi
Bingöl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Bingöl Tiyatro Derneği işbirliğiyle ‘Abur Cubur Mahallesi’ adlı tiyatro oyunu, kültür merkezinde sergilendi. Oyun, çocuklar tarafından ilgiyle izlendi.
GÜNDEM Haberi
‘Abur Cubur Mahallesi’ oyunu sahnelendi

Obezitenin sağlığa olumsuz etkilerinin anlatıldığı ‘Abur Cubur Mahallesi’ oyunu, Cumartesi ve Pazar günleri sahnelendi. Oyunda çocuklara, sağlıksız besinlerle beslenen çocukların güçsüz olduğu, sebze, meyve ve süt gibi sağlıklı besinlerle beslenen çocukların ise güçlü ve sağlıklı oldukları anlatıldı.

Oyun sonrası Bingöl Halk Sağlığı Müdürlüğünden yapılan açıklamada, sağlıklı beslenmenin önemi anlatıldı.

Beslenmenin, anne karnından başlayarak insan sağlığının korumasında ve iyileştirilmesinde en önemli faktörlerden biri olduğu belirtilen açıklamada, “Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme herkes için, özellikle de çocuklar için gereklidir; çünkü bu dönemde kazanılacak beslenme alışkanlıkları yaşam boyu sürdürülmektedir. Özellikle hızlı büyüme ve gelişme süreci olan bebeklik, çocukluk ve adölesan döneminde kazanılan doğru beslenme alışkanlıkları bireylerin yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmelerinin sağlanması açısından da önem kazanmaktadır. Büyüme ve gelişme; beslenme, genetik yapı, cinsiyet, çevresel etmenler, sosyo-ekonomik durum kültür ve gelenekler gibi çeşitli etmenlerin etkisi altındadır. Kalıtsal özellikleri ve çevresel etmenleri kontrol etmemiz, her zaman mümkün olmasa da bilinçli bir beslenme ile daha sağlıklı, mutlu, verimli ve uzun bir yaşama; çocukluktan başlayan doğru beslenme alışkanlıkları kazanarak, adımımızı atabiliriz” dedi.

“BESİNLERİN ORANINA DİKKAT EDİLMELİDİR”

Besinlerin, elde edildikleri kaynaklara göre iki gruba ayrıldığı belirtilen açıklamada, “Birincisi, süt, yumurta, peynir, et, tavuk, balık gibi hayvansal kaynaklı besinler, ikincisi sebzeler, meyveler, ekmek, mercimek, kuru fasulye, makarna, bulgur gibi bitkisel kaynaklı besinlerdir. Bu besinlerin her birinin içinde vücudumuza farklı yararlar sağlayan maddeler bulunmaktadır. Bu maddelere besin öğesi denir. Besin öğeleri; protein, karbonhidrat, yağ, vitaminler, mineraller ve sudur. Vücudumuzun bileşimi de bu besin öğelerinden oluşmaktadır. Organlarımızın düzenli olarak çalışabilmesi ve günlük işlerimizi sağlıklı sürdürebilmek için bu öğelerin her birinden her gün almamız gereklidir. Aldığımız miktarların yetersiz veya fazla olması sağlığımızı etkiler. Bu nedenle gün boyu, çeşitli besinlerden yeterli miktarlarda tüketilmelidir.

Gün boyu tüketilen yiyecek ve içecekler bize enerji sağlar. Bu enerji tam olarak harcanamadığında şişmanlık görülür. Bunun tam tersi olarak alınan enerji, harcanandan az ise zayıflarız. Hem zayıflık hem de şişmanlık sağlıklı değildir. Aldığımız enerji en çok, yürümek, oturmak, spor gibi yaptığımız bütün hareketler için harcanır. Ayrıca beyin, kalp, böbrek gibi organların çalışması, büyüme-gelişme ve yıpranan dokuların onarımı için de enerji gereklidir. Normal vücut ağırlığını koruyabilmenin yolu yeterli dengeli beslenmek ve spor yapmak veya hareketli yaşamaktır. Hareketli yaşam ve spor yapmak aynı zamanda kalp-damar ve kemik sağlığı için de önemlidir” denildi.

“BİREYLERİN 71,9’U DÜZENLİ FİZİKSEL AKTİVİTE YAPMIYOR”

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “2010 yılında yapılan Türkiye Beslenme Ve Sağlık Araştırması sonuçlarına göre ülkemizde bireylerin 71,9’ u düzenli fiziksel aktivite yapmamaktadır. Aynı araştırmada 6-18 yaş grubu bireylerin 22,5’ inde kilo problemi olduğunu göstermektedir. Dünya Sağlık Örgütü işbirliğinde 2013 yılında gerçekleştirilen Türkiye çocukluk çağı şişmanlık araştırması(COSI) 7-8 yaş grubu çocuklarda obezite oranı 8,3 ve fazla kiloluluk oranı 14,2 oranında bulunmuştur.

Çocuklara obezitenin zararları, yetişkinlere olan zarardan farklı değildir. Erişkin yaş grubunda ölümcüllüğü yüksek olan veya yaşam kalitesini olumsuz etkileyen hastalıkların hepsi şişmanlıkla ilişkilidir. Şişmanlığın en büyük zararı, hangi yaş grubunda olursa olsun, erişkin yaş grubundaki ölümcüllüğü tetikleyen kronik hastalıklara yol açmasıdır. Çocukluk yaş grubunda şişmanlığın, hemen ortaya çıkabilen bazı sıkıntıları daha vardır. Obez çocuklar, dizlerinde ve kalçalarında ciddi sıkıntılar yaşarlar. Karaciğerdeki yağlanma, erişkinlerdeki obeziteye göre çok daha hızlı ortaya çıkmaktadır. Bu yağlanmayla birlikte karaciğerde Hepatit durumu söz konusu olabilir. İnsülin ve kan şekeri arasındaki ilişki bozulur. Daha pek çok olumsuz etkisi daha vardır. Ama en önemlisi de, erişkin yaş grubundaki çok ciddi kronik hastalıklara zemin hazırlamasıdır.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Abur, Cubur, Mahallesi’, oyunu, sahnelendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı