Haber Detayı
11 Haziran 2019 - Salı 00:28
 
Albayrak'tan Aydemir'e tek cümleyle yanıt
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir’in ‘yurttaş sorunları’ olarak hazırladığı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından cevaplandırılmasını istediği soru önergesine, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak cevap verdi.
GÜNDEM Haberi
Albayrak'tan Aydemir'e tek cümleyle yanıt

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Ocak 2019’da sunduğu önergede, vatandaşların beyanlarıyla oluşturduğu sorunları gündeme getirdi.

Aydemir, vatandaşların dile getirdiği sorunları söyle sıraladı:

-Genel anlamda ekonomik yetersizliğe dair sorunlar.

-Vatandaşların alım güçlerinde ciddi orandaki düşüşlerden kaynaklanan ve bunun neticesinde zincirleme olarak devam eden, esnafın işlerine yansıyan iş yapamama, iş yapamamadan kaynaklanan borçların ödenememesi, yapılamayan ödemelerden kaynaklı iş yerlerinin kapanma ve iflas eşiğine gelmesi, bazılarının kapanması.

-Vatandaşın yaptığı 200 TL’lik market alışverişinin 500 TL’ye kadar yükselmesi, bazı temel ihtiyaç ve gıda maddelerinde üç katına kadar olan artışların yarattığı mağduriyetler.

-Kişisel borçlanmada yüksek orandaki artışlar ve borcu borçla kapatma sorunları.

-Ailelerin çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamaması.

Ekonomik sorunlar nedeniyle insanların güçlükle yaşamlarını sürdürme çabasında olduğunu belirten Aydemir, “Yurttaşlarımızın bu mağduriyet çağrılarına, sorunlarına çözüm getirilmesi gerekmektedir. Bu zincirleme sorunlara çözüm getirilmezse yaşanan mağduriyetler artacak ve daha kötü sonuçlara yol açacaktır” dedi.

Aydemir, önergede, alım gücü düşen, borçlanmak zorunda kalan, iş yapamayan esnafın sorunlarının giderilmesi için ne gibi çalışmaların yapılacağını sordu.

Aydemir’in soru önergesini yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Yeni ekonomi programı kapsamında 10 Nisan 2019 tarihinde kamuoyuyla paylaşılan Yapısal Dönüşüm Adımları ile başta bankacılık olmak üzere finansal sektör, enflasyonla mücadele, bütçe disiplini, vergi dönüşümü ve sürdürülebilir büyüme ve istihdam alanlarında Türkiye ekonomisinin karşılaştığı en temel sorunlara çözüm sağlayacak düzenleme ve tedbirler hayata geçirilmektedir” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Albayrak'tan, Aydemir'e, tek, cümleyle, yanıt,
Yorumlar
Haber Yazılımı