Haber Detayı
02 Mayıs 2017 - Salı 23:18 Bu haber 2553 kez okundu
 
Aşiretlerin etkisi azaldı
Bingöl’de ‘Aşiret yapılanması ve aşiretlerin ilin sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi yapısı üzerindeki etkileri’ araştırıldı. Araştırmada, aşiretlerin etkisinin azaldığı sonucu ortaya çıktı.
GÜNDEM Haberi
Aşiretlerin etkisi azaldı

Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) tarafından finanse edilen ve 2015-2016 yılları sürecinde Şiddetle Mücadele Vakfı tarafından yürütülen çalışmalarla hazırlanan ‘Bingöl İli Sosyal Analiz Çalışması’nda, Bingöl’de aşiretlerin etkisi araştırıldı.

Bingöl genelde aşiret yapılarının güçlü olduğu, bu yapıların ilin sosyal, ekonomik, siyasi ve kültürel yapısı üzerinde etkili olduğu bir il olarak bilindiği kaydedilen çalışmada, vatandaşların aşiretlerle ilgili görüşlerine yer verildi.

İşte “İldeki aşiretleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Aşiretlerin ilin ekonomik, siyasi ve kültürel hayat üzerindeki etkilerini değerlendirebilir misiniz? Sorularına vatandaşların verdiği cevaplar:

-Bingöl’de aşiretler pek etkin değil. Aşiretler var ama daha çok bir kimliksel aidiyet hmek açısından ifade ediliyor fiziksel açıdan aktifliği yok. Bu da bireyselleşmenin getirdiği bir şey.

-Şu an bölgede aşiretlerin adı var ama aşiret reislerinden eser yok.

-Aşiret yok ama bölgecilik var, bölgecilik üzerine siyaset yapılıyor.

-Aşiret kültürü genel olarak azaldı. Siyasal alanda etkisi ortaya çıkıyor.

-Aşiretler siyasi olarak etki yapıyor. Aşiretlerin bölgedeki ağırlığı zayıftır.

Hizmet noktasında olumlu ancak oy verme açısından olumsuz. Aşiretler kültürü korumada etkili oluyor. Akraba ilişkileri dışında aşiretlerin pek etkisi kalmadı.

-Eskiden aşiret vardı, bitti. Eskiden vardı, şimdi yok. Çok sömürüldük. Ama şu anda yok. Şimdi adamcılık var, aşiretçilik yok. Ailelerde kanaat önderlerimiz var.

-Yine de aşiretlerin sözü geçiyor ama eskisi kadar değil. Seçimde bile etkisi var. Birine adaylık vermediler herkes istediğine verdi ama.

-Evet, eskiden aşiret reisi şu partiye toplu şekilde oy verelim dese herkes toplu olarak oy verirdi ama şimdi bu eskisi gibi değil. Herkes kendine göre oy veriyor.

-Eskisi gibi bir aşiretçilik yok. Siyasiler bunun farkında değil. Halen aşiretleri kullanmaya çalışıyorlar.

-Eskiden bir aşiret liderinin sözü para ederdi. Ancak artık aşiret liderlerinin sözlerini çoğu kişi önemsemiyor.

-Aşiretlerin tek etkisi siyaset üzerindedir. Bu daha çok insanlarda bir aşiret milliyetçiliği yaratmış durumda, bir milletvekili çıkarılacağı zaman bizim aşiretten biri olsun deniyor ve herkes oyunu ona göre veriyor. Bu nedenle siyasi partiler üzerinde de etkileri var ama konularda çok etkileri kalmamıştır.

-Buradaki aşiret kavramının bir Mardin’de bir Diyarbakır’da olduğu gibi değildir. Daha pasif ve geri planda kalmış bir şeydir.

-Varsa da aşiretçilik etnik anlamda değil daha çok bölgecilik ya da hemşericilik bazında kısmi olarak etkindir.

-Aşiret belki toplumsal yaşamda etkisini yitirmiş olabilir ama siyasette ve kadrolaşmada oldukça etkin durumda olduğu söylenebilir. Bu durum daha çok belli bir bölgeye bağlı insanların kendi bölgelerinden bir milletvekili çıkarma ve siyaset ile siyasetin aktif olduğu kamuda kadrolaşma alanlarında etkin olma isteğinden kaynaklanmaktadır.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aşiretlerin, etkisi, azaldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı