Haber Detayı
10 Aralık 2020 - Perşembe 17:50
 
Avcılardan kaçan dağ keçileri baraj sularında boğuluyor
Bingöl, Elazığ ve Tunceli bölgesinde avcıların kurşunlarından kaçan dağ keçileri, baraj sularında boğularak telef oluyor.
GÜNDEM Haberi
Avcılardan kaçan dağ keçileri baraj sularında boğuluyor

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Merkez Av Komisyonu kararlarıyla birçok ilde dağ keçilerinin öldürülmesi için ihaleler açıldı. İhalelerin iptal edilmesi için bölge idare mahkemelerine yapılan başvurularda, Tunceli ve Bingöl’de yapılan ihalelerin durdurulması kararı çıktı. Ancak bölgede dağ keçilerinin avlanmasına devam ediliyor. Avcılardan kaçan dağ keçileri, baraj sularında boğularak telef oluyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Peri Suyu Koruma Platformu (KAR-DEF), yaban hayvanlarının korunması çağrısı yaptı.

Yaşam alanları yok edilmesin diye, bölge halkının itiraz ve karşı çıkmasına rağmen Peri Suyu üzerinde Pembelik Barajı’nın inşa edildiği belirtilen açıklamada, “Elazığ-Dersim-Bingöl illerine bağlı köylerin ulaşımını sağlayan köprüler sular altında kaldı. Nihai ÇED projesinde bu köprülerin yapılması taahhüt edilirken, Pembelik Barajı’nı inşa eden Limak, bu taahhüdünü yerine getirmemiştir” denildi.

Barajın köylülerin ulaşım hakkını ortadan kaldırıldığı gibi dili olmayan diğer canlıların yaşamlarına da mal olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Yılın belli aylarında avcılar gruplar halinde Peri Vadisinde Elazığ Karakoçan’a bağlı Okçular, Akarbaşı, Akkuş, Pamuklu ve Balcalı köyleri sınırları içerisinde ava çıkıyorlar. Yapılan avlanmalar sonucunda kaçış halindeki dağ keçileri, barajın karşı yakasına geçerken baraj göletlerinde boğulmaktadırlar.

Bunun son örneği, 5 Aralık 2020 tarihinde Elazığ-Karakoçan-İlbey mezrasından, barajın karşı yakasındaki Bingöl-Yayladere-Çayağzı Köyüne geçerken bir dağ keçisi boğularak telef olmuştur.

Yaşadığımız coğrafyada, inanç yerlerimizi sular altında bırakan, topraklarımızı, ormanlarımızı, sularımızı yok eden, dili olmayan canlıların suya erişimini imkansız hale getiren, sermayenin bu rant projeleri, Peri Vadisinde bir ekolojik soykırım yaparak, Peri Suyu halkı ile birlikte, insan olmayan diğer canlıları da cezalandırıyor.

Dağ keçilerinin avlanılması için, Amerikan vatandaşlarına özel bir izin gerekmeden, onlar adına izin verilen içimizdeki Amerikan avcıları bu işi layıkıyla yapmaktadırlar. Bu fiili duruma karşı bölgedeki vatandaşlarımızın daha duyarlı ve köy muhtarlarının köylerinin içine giren bu avcıları, zamanında ilgili makamlara bildirmeleri önem arz etmektedir.

Yaşanan bu sürecin sonucunda yaban yaşamın hayatlarına mal olan bu sorunun çözülmesi için yetkili mercilerin bir an önce harekete geçmesini kamuoyu önünde talep ediyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Avcılardan, kaçan, dağ, keçileri, baraj, sularında, boğuluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı