Haber Detayı
08 Ekim 2021 - Cuma 18:00
 
AYDEMİR: ORMAN KESİMİ DURDURULMALI
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Paris İklim Anlaşmasının mecliste kabul edilmesi sırasında Karlıova İlçesi Karacehennem ormanlarında kesimlerin başladığını belirterek, orman kesimlerinin durdurulmasını istedi.
SİYASET Haberi
 AYDEMİR: ORMAN KESİMİ DURDURULMALI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, meclis genel kurulunda yaptığı konuşmada, Karacehennem ormanlarında yapılan kesimin durdurulmasını istedi.

Aydemir, şunları söyledi: “dün belki Meclis tarihine geçen 353 kabul oyuyla, bütün partilerin ittifakıyla Paris İklim Anlaşması burada kabul edildi. Bakın, o anda, o saatlerde, Bingöl ili Karlıova ilçesi sınırlarında bulunan Aynik ve Kızılağaç köylerinde Karacehennem ormanları olarak bilinen 35 hektarlık alan, 350 bin dönümlük orman alanı şu anda tek tek kesiliyor. Yani 50 futbol sahası büyüklüğünde bir alan. Daha dün Paris İklim Anlaşması’nı imzaladık. İşte bu da AKP’nin ekolojiye, doğaya bakış açısını, ikiyüzlülüğünü bir kez daha ortaya koymaktadır. Bir an önce, Karacehennem ormanlarında yapılan, güvenlik adı altında yapılan bu orman kesimine son verilmelidir. Karacehennem ormanlarının kesilmesi demek, oradaki Kızılağaç, Aynik ve Sağnis köylülerinin geçim kaynaklarının kesilmesi demektir. Karacehennem ormanlarının kesilmesi demek, Bingöl merkez ve Genç ilçesinin içme suyu ihtiyacını sağlayan su kaynaklarının kurutulması demektir. Buradan Bingöl halkına sesleniyorum, maalesef ki sizin içme suyunuzu kesiyor AKP, bunun farkında olun.

Yine, buradan bütün Bingöl halkına şunu da hatırlatmayı bir borç biliyorum: Bundan tam bir ay önce yani 10 Eylül itibarıyla, geçmişte Bingöl iline bakanlık da yapmış ve hâlen şu anda AKP milletvekili olan Sayın Cevdet Yılmaz’a bu orman kesiminin yapılmaması için defalarca çağrıda bulunduk. “Bu ormanlar siyasetüstüdür.” dedik. Bütün Bingöllüler gibi “Bu su kaynaklarına kıymayın.” dedik. Maalesef kaptı kaçtıya getirildi, nasıl ihale yapıldığı hakkında da hiç kimsenin bir bilgisi yok. Dün sabah itibarıyla ve şu anda da devam eden 350 bin dönümlük orman alanı kesiliyor.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: , AYDEMİR:, ORMAN, KESİMİ, DURDURULMALI,
Yorumlar
Haber Yazılımı