Haber Detayı
01 Aralık 2020 - Salı 16:50
 
Balık üretimine destek
“Su Ürünleri Yetiştiriciliği Destekleme Tebliği”, Resmi Gazetede yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Alabalık üretimi de destek kapsamında.
- Haberi
Balık üretimine destek

Geçen yıla kadar en az balık üretiminin olduğu ilerden biri olan Bingöl’de, barajlarda kafes balıkçılığı tesislerinin kurulmasıyla üretim arttı. Önceki yıllarda toplam alabalık üretimi 3 ton iken, Özlüce Barajında kurulan tesislerden geçtiğimiz günlerde 110 ton balık verimi alındı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sağlıklı beslenmede önemli bir protein kaynağı olan su ürünleri üretiminde tür çeşitliliğini ve üretim miktarını artırmak amacıyla avcılık ve yetiştiriciliğe destek verdiklerini söyledi.

Bakan Pakdemirli; “Bugün yayımlanan tebliğle alabalık üretimine 0,75 TL/kg, yeni türler, kapalı sistem ve kilogram üstü alabalık üretimine 1,50 TL/kg, midye üretiminde 0,10 TL/kg, toprak havuzlarda balık üretiminde 1,00 TL/kg, sazan balığı üretiminde 0,50 TL/kg destekleme yapılacak.

Desteklemeden yararlanmak isteyen yetiştiricilerimiz, en geç 25 Aralık 2020 mesai bitimine kadar yetiştiricilik tesisinin bulunduğu tarım ve orman il/ilçe müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekiyor” dedi.

Su ürünleri sektörüne 2003 yılından bu yana toplam 1 milyar 350 milyon lira destek verdiklerini dile getiren Pakdemirli, sağladıkları bu destekle yetiştiricilik tesisi sayısının yüzde 70 artışla 2.127'ye, üretim miktarının da yüzde 511 artarak, 373 bin tona yükseldiğini ifade etti.

Bakan Pakdemirli, Türkiye'nin başta AB ülkeleri olmak üzere 100'den fazla ülkeye 1 milyar doların üzerinde su ürünleri ihracatı gerçekleştirdiğini de belirtti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Balık, üretimine, destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı