Haber Detayı
30 Aralık 2016 - Cuma 22:56
 
Başvurular 2 Ocak’ta başlıyor
Bingöl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Zekiye Uğurlu, yeni kimlik kartları başvuru ve dağıtımına 2 Ocak 2017’den itibaren başlanacağını söyledi.
GÜNDEM Haberi
Başvurular 2 Ocak’ta başlıyor

Uğurlu, yeni kimlik kartlarının verilmesine ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, halen 10 ilde devam eden yeni kimlik kartı başvuru ve dağıtımına 2017'den itibaren tüm illerde başlanacağını belirti.

Kimlik paylaşım sistemine entegre çalışan uygulamalarda, çipli kimlikler yaygınlaşmadan önce gerekli değişikliklerin yapılacağını kaydeden Uğurlu, şunları söyledi:

“Yeni kimlik kartlarıyla ilgili Bingöl merkez ve 7 ilçe nüfus müdürlüklerimizce yürütülen çalışmalarda tüm teknik kontroller yapılarak, 2 Ocak’tan itibaren başvurular alınacak şekilde hazır hale geldi”

-BAŞVURU İŞLEMLERİ

Yeni kimlik kartlarının 3-4 yıllık süreç içerisinde tüm vatandaşlara dağıtılmasının planlandığını ifade eden Uğurlu, yeni kimlik kartları başvurusunun ise şu şekilde yapılacağını anlattı:“Başvuru yapacak vatandaşlar, nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet biyometrik fotoğrafla yapılır. Kimlik Kartlarının değişim işlemi esnasında vatandaşlardan 16 TL yeni kart ücreti talep edilecektir. Ancak, TCKK kayıptan düzenlenmesi halinde ise 32 TL ücret ibraz edilecektir. Yine bu başvuru işlemleri için bir defaya mahsus kan grubunu gösteren belgenin de verilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

199 ÇAĞRI MERKEZİNDEN RANDEVU ALINABİLİR

Başvuruların Çağrı Merkezi ait 199 hattı aracılığıyla randevu alınarak veya randevusuz olarak nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere yapılabileceğini söyleyen Uğurlu, şöyle dedi:“Nüfus Müdürlüklerine yeni kimlik kartı için gelen ve işlemleri tamamlananların parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi biyometrik verileri alınır. İşlemler tamamlandıktan sonra yeni kimlik kartları 15 günlük süre içerisinde vatandaşlara PTT kargo aracılığıyla ikamet adreslerine gönderilerek teslim edilecek. Kimlikler belirtilen adreslerde vatandaşlara teslim edilmemesi durumunda ise, kimlik kartları nüfus müdürlüklerine teslim edilir ve bir aylık süre zarfında teslim alınmayan kartlar iptal edip, imha edilmek üzere genel müdürlüğe gönderilecektir”

-ÇOCUKLARIN KİMLİK KARTLARINI ANNE VE BABALARI TESLİM ALACAK

 Biyometrik verisi alınmayacak çocukların kimlik kartlarının ise anne, baba veya vasileri tarafından alınacağını anımsatan Uğurlu,

“Bunların bulunmaması hâlinde büyük ana, büyük baba veya ergin kardeşleri ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya vekâletname ibraz eden kişiler tarafından teslim alınır. Evlilik birliğinin mahkeme kararı ile son bulması hâlinde çocukların kimlik kartı veli, vasi veya Kanunun 17’nci maddesinde bildirimle yükümlü kılınan kişilere teslim edilir. Yine engel durumundan dolayı şahsen başvuruda bulunamayanlar da vekalet yoluyla başvuru yapabilecek. ”

-YENİ VE ESKİ KİMLİKLER ARASINDAKİ FARKLAR

Yeni çipli kimlik kartları ile eski nüfus cüzdanları karşılaştırıldığında; "seri no, TC kimlik no, soyadı, adı, doğum tarihi, baba adı, ana adı" gibi bilgiler her iki kartta da yer alıyor.

Yeni kimlik kartlarının boyutlarının küçük olması nedeniyle kart üzerine yazılmayıp, çipte bulunan bilgiler ise "önceki soyadı, doğum yeri, medeni hali, dini, kan grubu, kayıtlı olduğu yer (ili, ilçesi, cilt, hane, sıra no), veriliş nedeni, veriliş tarihi" şeklinde sıralanıyor.

Nüfus cüzdanlarında bulunmayan, ancak yeni kimlik kartı üzerinde ve çipte "geçerlilik tarihi, uyruğu, cinsiyeti, biyometrik veri, ıslak imza" bilgileri de yer alıyor.

"Cüzdanın verildiği yer" bilgisi ise yeni kimlik kartlarında bulunmuyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başvurular, 2, Ocak’ta, başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı