Haber Detayı
03 Mayıs 2020 - Pazar 13:41
 
Bingöl bilimle şenlenecek
Bingöl Bilim ve Sanat Merkezi tarafından hazırlanan ve TÜBİTAK tarafından kabul edilen bilim şenlikleri projesi ile Bingöl’de; matematik, fen bilimleri, nano teknoloji, deprem (Afad) teknoloji ve tasarım, sanat, yapay zekâ, robotik, astronomi ve zekâ oyunları alanlarında bilim şenlikleri düzenlenecek.
EĞİTİM Haberi
Bingöl bilimle şenlenecek

TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı kapsamında 55 proje destek almaya hak kazandı. Bu projelerden biri de Bingöl Bilim ve Sanat Merkezi tarafından hazırlanan ‘Bingöl Bilim ve Sanat Şenliği’ projesi oldu.

TÜBİTAK tarafından yürütülen 4007-Bilim Şenlikleri Destekleme Programı; bilim kültürünün ve iletişiminin toplumun daha geniş kesimlerine yaygınlaştırılmasını, katılımcılara bilimsel bilginin ulaştırılmasını ve bilim-teknoloji arasındaki etkileşimin etkinlikler yoluyla kavratılmasını amaçlıyor.

Bu çağrının kapsamı; katılımcılarda “Çağrı Alanları” başlığı altında belirtilen alanlarda olmak üzere farkındalık oluşturan, katılımcıların bilimsel bilgiye ve bilim insanına yönelik bakış açılarının olumlu yönde gelişmesini sağlayan ve katılımcılara bilimsel düşünme becerilerini kazandıran etkileşimli uygulamalar içeren faaliyetler bütününü içermektedir. Bu faaliyetler; Artırılmış gerçeklik uygulamaları, atölye çalışmaları, çevrimiçi etkileşimler ve uygulamalar, deneysel uygulamalar , E-öğrenme uygulamaları, etkileşimli uygulamalar , gözlem hesaplamalı bilim uygulamaları, içeriği oyunlar yoluyla kazandırılan etkinlikler (örneğin doğa, bilim oyunları), içeriği sanatsal faaliyetlerle kazandırılan etkinlikler, işbirlikli grup çalışmaları, mobil uygulamalar , oyun tabanlı uygulamalar, ölçme ve değerlendirme etkinlikleri, saha çalışmaları, sergi ve gösteriler, söyleşi, seminer, panel vb. spor etkinlikleri olarak belirlendi.

PROJE KAPSAMINDA NELER YAILACAK?

‘Bingöl Bilim ve Sanat Şenliği’ projesi kapsamında, Ekim ayında çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Bu kapsamda, düzenlenecek söyleşilerde 3 akademisyen, ayrı ayrı günlerde konuşma yapacak. 10 başlık altında 50 etkinlik, etkinliğe liderlik eden 32 atölye lideri ve 30 rehber öğretmen görev alacak.

Bilim şovu, bilimsel oyun, sergi vb. etkinlikler düzenlenecektir.

Atölye başlıkları; matematik, fen bilimleri, nano teknoloji, deprem (Afad) teknoloji ve tasarım, sanat, yapay zekâ, robotik, astronomi, zekâ oyunları olacak. Şenlikten 4500-4800 kişinin yararlanması bekleniyor.

Covid-19 salgını nedeniyle yeni eğitim ve öğretim döneminin Ekim ayında  Bingöl Bilim ve Sanat Merkezi ve Fen Lisesinin ortak kullandığı bahçede 3 gün sürecek şekilde şenliklerin yapılması planlanıyor.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına projeyi hazırlayan Bingöl Bilim ve Sanat Merkezi İlköğretim Matematik Öğretmeni Muhammed Sabri Onur, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Onur, “Yazmış olduğum Tübitak 4007 projesinin yürütücülüğünü yapacağım. Bu projenin yazımında, alt yapı ve fizibilite çalışmalarında gece gündüz demeden her türlü fedakarlığı göstererek desteğini esirgemeyen okulumuz (Bingöl Bilim ve Sanat Merkezi) Teknoloji Tasarım öğretmeni Gökhan Butasım, Erzurum Bilim  Sanat Merkezi Matematik öğretmeni Mustafa Akay’a teşekkür ediyorum. Tüm imkanları bize sunan Valimiz Sayın Kadir Ekinci’ye, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Rahmi Güney'e, Bingöl Belediye Başkanı Sayın Erdal Arıkan’a, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İbrahim Çapak’a, İl Emniyet Müdürü Ali Canbolat’a,  İl Sağlık Müdürü M. Emin Gündoğdu’ya, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü M. Mesut İlhan’a, AFAD Müdürü M. Emin Boğatekin’e, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Ayas’a, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş’a, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarıkaya’ya, Gazi Üniversitesi Eğitim Kimya ABD  Prof. Dr. İbrahim Uslu’ya, İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Prof.Dr. Ali Karcı’ya,  Bingöl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi  İslam Sanatları ABD başkanı Dr. Öğr. Üyesi Nebi Butasım’a, Bingöl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Yüksek Okulu öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Veysel Süzerer'e, Bingöl Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Mahmut Yılmaz’a, Elazığ Bilim Merkezi Müdürü Duygu Aydoğan’a, Erzurum Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Bedri Daştan’a, Diyarbakır Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü M. Raci Aksoy’a, Karaman Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Ayhan Zerman’a, Proje kapsamında söyleşi-atölye liderliği ve rehberlik görevlerini üstlenen değerli hocalarımıza, malzeme ve nakit desteği için Çapakçur Elektrik Firması sahibi Ömer Katkay’a  destekleri için teşekkür ediyorum” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bingöl, bilimle, şenlenecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı