Haber Detayı
10 Mayıs 2021 - Pazartesi 17:39
 
BİNGÖL’DE 5 BİN 330 TABLET DAĞITILDI
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bingöl’de 5 bin 330 tablet bilgisayar dağıtıldığını söyledi.
EĞİTİM Haberi
BİNGÖL’DE 5 BİN 330 TABLET DAĞITILDI

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, meclise verdiği soru önergesinde, Bingöl’de dağıtılan tablet sayısını ve internete erişemeyen öğrenci sayısını sordu.

Tutdere, soru önergesinde, “Pandemi sürecinin başlangıcından bugüne kadar Bingöl’de EBA sistemine erişemeyen öğrenci sayısı kaçtır. Evinde televizyon bulunmayan öğrenci sayısı kaçtır?

Pandemi sürecinin başlangıcından bugüne kadar Bingöl’de internet üzerinden sağlanan eğitime ulaşamayan öğrenci sayısı kaçtır?

Bingöl’de yaşayan kaç öğrenciye bilgisayar ve tablet desteği verilmiştir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanan eğitimlere katılım sağlayamadığını beyan ederek yardım talebiyle Bingöl İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine başvuran öğrenci sayısı kaçtır? Başvuruda bulunan kaç öğrenciye tablet ve bilgisayar desteği sağlanmıştır?

Bingöl’de yaşayan öğrencilerin internete erişim oranı nedir? Kaç öğrenci internete erişememektedir?” diye sordu.

BAKAN SELÇUK CEVAP VERDİ

Milletvekili Tutdere’nin soru önergesine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bingöl’de 5 bin 330 tablet bilgisayar dağıtıldığını belirtirken, kaç kişinin tablet talebinde bulunduğu ve internete erişemeyen öğrenci sayıları ile ilgili soruları yanıtsız bıraktı.

Bakan Selçuk, soru önergesine verdiği cevapta şunları söyledi: “Koronavirüs salgını sebebiyle ortaya çıkan uzaktan eğitim sürecinde evinde televizyon, tablet bilgisayar ve internet erişimi bulunmayan ve EBA destek noktalarına erişim imkanı olmayan öğrencilere, bakanlığımızca 9 Nisan 2021 tarihi itibariyle 664 bin tablet bilgisayar seti dağıtılmıştır.

Koronavirüs salgını sebebiyle alınan tedbirler çerçevesinde uygulanan uzaktan eğitim sürecinde Bingöl iline dağıtımı yapılan tablet bilgisayar seti sayısı 5 bin 330’dur.

Bakanlığımız, okullarımıza ait ağ altyapısı kurulumlarını FATİH Projesi kapsamında yürütmekte olup, Bingöl ili kapsamında; 190 okulda DSL, 197 okulda FATİH Projesi için özel olarak oluşturulan VPN aracılığıyla internet erişimi sağlanmaktadır. Ayrıca kablolu internet imkanı bulunmayan 9 okulumuz mobil şebeke üzerinden, 9 okulumuz ise uydu internet üzerinden internet erişim hizmeti almaktadır.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİNGÖL’DE, 5, BİN, 330, TABLET, DAĞITILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı