Haber Detayı
03 Ocak 2021 - Pazar 16:17
 
“BİNGÖL’DE ÇİFTÇİLERE 72 MİLYON LİRALIK TARIMSAL DESTEK VERİLDİ”
Tarım ve Orman Müdür Burhan Bahadır, Bingöl’de 2019 yılında 41 milyon lira olan tarımsal destek miktarının, 2020 yılında 72 milyon liraya çıkarıldığını söyledi.
EKONOMİ Haberi
“BİNGÖL’DE ÇİFTÇİLERE 72 MİLYON LİRALIK TARIMSAL DESTEK VERİLDİ”

Tarım ve Orman Müdür Burhan Bahadır, 2020 yılında yapılan tarımsal destekler ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bitkisel ve hayvansal üretim faaliyetlerinin her birine ayrı ayrı destekler verildiğini belirten Bahadır, “İlimizde de bitkisel ve hayvansal üretim faaliyetleri için 32 farklı kalemde tarımsal destekleme verilmektedir. Bakanlığımızın tarımsal desteklemeleri yanında çiftçilerimiz tarafından hayata geçirilen projelere 30’dan 100’lere kadar değişen oranlarda hibe desteği ve bankalar aracılığıyla sübvansiyonlu kredi desteği verilmektedir” dedi.

Bingöl’de tarımsal destek miktarının arttığını ifade eden Bahadır, şunları söyledi: “Son yıllarda bakanlığımız tarafından tarıma verilen destek ve hibelerde ciddi artışlar yaşanmıştır. Bunun en güzel örneğini ilimizde görmekteyiz. Bingöl ili olarak her geçen gün tarımsal üretimimizi artırmaktayız. Üretim kalemlerimiz her geçen gün çeşitlenmektedir. Sadece 2019 yılında 41 milyon 326 bin 498 TL destekleme vermiş iken, bu rakamı 2020 yılında 72 Milyon TL’nin üzerine çıkarmış durumdayız. Daha önce ilimizde üretimi yapılmayan ipek böceği, alabalık gibi ürünlerin üretimini ilk kez gerçekleştirdik. İlimizin yem bitkisi ekiliş oranını ciddi oranda artırdık. Bu bağlamda DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığından aldığımız destekle silaj paketleme tesisi kurarak Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine devrettik ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından bu tesiste paketlenen silajlık yemler Bingöl'de bir ilk olarak il dışına silaj satış yapıldı. Bu açıdan 2020 yılı pandemi süreci nedeniyle kötü seyreden bir yıl olsa da Bingöl için fırsatlar yılı oldu. İnşallah 2021 yılında tarıma verdiğimiz destek ve yatırımlarımızı daha da artırarak 100 Milyon TL’nin üzerine çıkarmayı planlıyoruz. Bu vesile ile 2021 yılının tüm üreticilerimize bol, bereketli ve sağlıklı bir yıl olmasını diliyor, tüm dünyayı ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs hastalığının da bir an önce ortadan kalkmasını temenni ediyorum. Bu vesileyle halk sağlığı için çalışan fedakar sağlık çalışanlarımıza ve hayvan sağlığı için dur durak demeden görev yapan veteriner sağlık çalışanlarımıza da teşekkür ediyorum.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “BİNGÖL’DE, ÇİFTÇİLERE, 72, MİLYON, LİRALIK, TARIMSAL, DESTEK, VERİLDİ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı