Haber Detayı
28 Temmuz 2021 - Çarşamba 17:57
 
BİNGÖL’DE ELEKTRİK TÜKETİMİ YÜZDE 10 ARTTI
Elektrik tüketimi Elazığ’da yüzde 16, Malatya’da yüzde 11, Bingöl’de yüzde 10, Tunceli’de yüzde 3 arttı
EKONOMİ Haberi
BİNGÖL’DE ELEKTRİK TÜKETİMİ YÜZDE 10 ARTTI

Aksa Elektrik, elektrik tüketim oranlarını açıkladı. Bingöl’ün de yer aldığı Fırat bölgesinde elektrik tüketimi artarken, Çoruh bölgesinde düştü.

Fırat ve Çoruh bölgelerinde 2 milyondan fazla aboneye elektrik tedarik hizmeti sunan Aksa Elektrik, 2021 yılının ikinci çeyreğine (nisan, mayıs, haziran) ait elektrik tüketim rakamlarını açıkladı. 

Şirketten yapılan açıklamaya göre yılın ikinci çeyreğinde Fırat bölgesinde elektrik tüketimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7’den fazla artarken, Çoruh bölgesinde elektrik tüketimi geçen yılın aynı dönemine göre düşüş gösterdi. 

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli illerini kapsayan Fırat bölgesindeki meskenlerde, elektrik tüketiminin geçen yıla göre büyük oranda arttığı kaydedildi. Malatya’daki meskenlerde elektrik tüketimi yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11, Elazığ’da yüzde 16, Bingöl’de yüzde 10, Tunceli’de yüzde 3 oranında artış gösterdi.

Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinin bağlı olduğu Çoruh bölgesinde ise, geçen yılın nisan, mayıs ve haziran aylarına göre meskenlerdeki elektrik tüketiminin bu yıl arttığı belirtildi.

Artvin’de yüzde 3, Giresun’da yüzde 5, Gümüşhane’de yüzde 11, Rize’de yüzde 4 ve Trabzon’da yaklaşık yüzde 1 oranında artış yaşandı.

TOPLAM ELEKTRİK TÜKETİMİNDE DURM

Fırat bölgesinin toplam elektrik tüketim oranında, geçen yılın aynı aylarına kıyasla yüzde 7 oranında artış yaşandığı belirtildi. Çoruh bölgesinde toplam elektrik tüketimi nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre artarken, mayıs ve haziran aylarında ise geçen yılın aynı dönemine göre düşüş yaşandı. Bölgenin toplam elektrik tüketimi geçen yılın nisan, mayıs ve haziran aylarına göre yüzde 0,34 düştü.

Çoruh ve Fırat bölgelerinde, geçen yılın ikinci çeyreğine göre abone sayısında da ortalama yüzde 3’lük artış olduğu kaydedildi.

SANAYİ VE TİCARETHANELERDE DURUM

Fırat bölgesindeki sanayi ve ticarethane grubunda, yılın ikinci çeyreğinde elektrik tüketiminin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 oranında arttığı gözlemlendi.

Çoruh bölgesinin sanayi ve ticarethane grubunun elektrik tüketiminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 oranında düştüğü görüldü.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİNGÖL’DE, ELEKTRİK, TÜKETİMİ, YÜZDE, 10, ARTTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı