Haber Detayı
19 Aralık 2018 - Çarşamba 00:06
 
Bingöl, “Fotosafari”yle tanıtılacak
-Bingöl Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Kulübü (BİFSAK), Bingöl Belediyesi, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Fırat Kalkınma Ajansı desteğiyle “Fotosafari” fotoğraf yarışması düzenleyecek.
GÜNDEM Haberi
Bingöl, “Fotosafari”yle tanıtılacak

BİFSAK öncülüğünde, Bingöl Belediyesi, Fırat Kalkınma Ajansı ve Bingöl Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü desteğiyle 24, 25, 26 ve 27 Ocak 2019’da Bingöl’de düzenlenecek olan Bingöl Kış Fotosafari fotoğraf yarışmasına şuna kadar Bingöl dışından 180’den fazla  ön kayıt için başvuru yapıldı.

Yarışmaya ilişkin açıklama yapan BİFSAK Başkanı Elçi, Bingöl’ü her yönüyle daha iyi tanıtmak amacıyla böyle bir yarışma düzenlemeye karar verdiklerini söyledi.

Yarışmaya Bingöl Valiliği, Bingöl Üniversitesi ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün de destek verdiğini ifade eden Elçi,

“Dernek olarak aldığımız kararı Bingöl Valiliği, Bingöl Belediyesi, Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Bingöl Üniversitesi, Fırat Kalkınma Ajansı ile Bingöl Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile paylaştık ve olumlu cevap aldık. Öncelikle niçin böyle bir projeye gereksinim duyduk bunu belirtmekte yarar görüyorum. Şimdiye kadar defalarca metropollerde Bingöl ün tanıtımı konusunda yüksek bütçeler harcanarak  çeşitli etkinlikler yapıldı. Yapılan bu etkinliklerde gördüğümüz kadarıyla ilimizi kendi hemşerilerimize anlatmanın ötesine  gidemedik, oysa bizim derdimiz Bingöl ü  bir Bingöllüye değil bütün Türkiye’ye tanıtmak gibi bir derdimiz olmalı diye düşündük. Fotosafarinin de bu tanıtım için en güçlü en etkili proje olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Amaçlarının, Bingöl'ün tarihini, yerel yaşamını, Turistik alanlarını, geleneksel ve tarihsel  değerlerini, doğal güzelliklerini, köylerini, insan portrelerini gelecek nesillere aktarabilmek ve kentin görsel arşivini oluşturmak olduğunu vurgulayan Elçi, şunları söyledi:

“Bu organizasyon farklı isimler altında Türkiye’nin birçok ilinde ve ilçelerinde yapıldı, hatta geleneksel hale getirilip sürekli yapan il ve ilçeler  var.  Bizde buna bir farklılık katarak Türkiye’de yapılmayan ve ilk defa Bingöl de yapılacak olan bir Kış Fotosafarinin yapılmasının ilimize çok şey katacağını düşündük. Bu öyle etkili bir organizasyon ki meyvelerini yıllar sonra da alabiliyorsunuz. Kısa bir süre önce tanıtıma başlamamıza rağmen şuana kadar Bingöl dışından 180’den fazla ön kayıt için başvuru aldık. Bu da son derece önemli bir gelişmedir.  Nitekim sosyal medyanın ne kadar etkili bir araç olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Bu gücü niçin kullanmayalım, bunu en güzel şekilde yapabilecek en dinamik güç fotoğraf sanatçılarıdır. Şunu biliyoruz Türkiye’de birçok fotoğraf sanatçısının  arşivinde halen kış fotoğrafları yok. Böyle bir projenin onları da heyecanlandırdığını biliyoruz. Türkiye’nin dört bir yanından gelecek olan  fotoğraf sanatçılarını  güzel bir  şekilde misafir edersek, çalışma yapabilmeleri konusunda gerekli şartları oluşturup motivasyonlarını sağlarsak her fotoğrafçı gerek sosyal medyada, gerekse yaşadığı yerde bir kültür elçimiz olacaktır. Bunun önemli olduğunu düşünüyorum”  

Yarışmada farklı kategorilerde toplam 48 ödülün verileceğini sözlerine ekleyen Elçi, yarışmanın birincisine 10 bin TL ödül verileceğini kaydetti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bingöl,, “Fotosafari”yle, tanıtılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı