Haber Detayı
27 Nisan 2017 - Perşembe 22:49
 
Bingöl kamu hizmetlerine nasıl bakıyor?
Bingöl’de yapılan araştırmaya göre, vatandaşlar, devletin Bingöl’e parasal yatırım yaptığını ancak il yöneticilerinin bu kaynakları adil olmayan bir şekilde ve lüzumsuz işlerde kullandığını düşünüyor.
GÜNDEM Haberi
Bingöl kamu hizmetlerine nasıl bakıyor?

Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) tarafından finanse edilen ve 2015-2016 yılları sürecinde Şiddetle Mücadele Vakfı tarafından yürütülen çalışmalarla hazırlanan ‘Bingöl İli Sosyal Analiz Çalışması’nda, Bingöllülerin kamu hizmetlerine nasıl baktığı araştırıldı.

Vatandaşlarla görüşülerek yapılan araştırmada, sağlık ve eğitim alanlarında yapılan yatırımların olumlu yönde olduğu ancak sıkıntıların yaşandığı belirtildi.

Çalışmada vatandaşların dile getirdiği konular şöyle sıralandı:

“Hastanemiz var ama bitirilemiyor ağız diş hastanesi kuruldu ama dört ayrı kurum tarafından kullanılıyor, sağlıkta ciddi bir sıkıntı var. Eskiye nazaran hastaların hekime ulaşması, ilaca ulaşması daha kolay.”

“Yereldeki yöneticiler çok önemli, Bingöl’de eksiklikler var bu doğru. Bana göre devlet Bingöl’e yardım yapıyor, para da gönderiyor. Burada proje aşamasında, yönlendirme aşamasında bazı sıkıntılar çıkıyor.”

“Kamusal yatırımlardan memnunuz, ancak bunu dağıtılması konusunda yetersiz. Derslik problemimiz yok. Adaklı’da 20-25 tane ücretli öğretmen var. Sürekli öğretmen değişikliği yapılıyor. Materyal var, eğitimci yok.”

“Bence okullar çok güzel yapıldı artık çocuklarımız lüks ve güzel okullarda eğitim görüyorlar ama her zaman aynı özeni göstermiyorlar. Mesela hastanemiz beş yıldır inşaat halinde.”

“Ben denetimin çok yetersiz olduğunu düşünüyorum. Evet, biraz önce bahsettik çok para geliyor, peki nereye gidiyor. Biz Bingöllü olarak baktığımız zaman bir şey göremiyoruz. Yani yatırımlar oluyor diyoruz ama biz baktığımız zaman bu gelen paranın çok çok altında bir yatırım görüyoruz.”

“Devlet açısından sıkıntı yok. Devlet hizmet yapıyor. Ama ilden ile göre farklılık gösteriyor. Malatya’da yapılanlar ile Bingöl’de yapılan arasında fark var. Aslında devlet buraya gerekli parayı gönderiyor. Gerekli imkanları sunuyor, ama adamcılık olduğu için bunlar gereken yerlere gitmiyor, ya da doğru yapılmıyor. Mesela burada bir yağmur yağdığında yeni yapılan yollar bile çukura dönüşebiliyor.”

“Yol çalışması 5 yıldır devam ediyor. Bingöl’ün bakanı olduğu halde 5 yıldır bitmedi”

“Gelir tespiti yapılınca aylık gelirin 1000 TL altında olmasına rağmen gelen memurların evdeki eşyalara bakarak yargıda bulunmaları doğru değildir.”

“Ben ilk etapta buraya boşanarak geldim valilikten yardım istedim. Ama bana yardım edildiği takdirde bütün kadınların yardım almak için boşanacağı söylendi. Oysa benim iki çocuğuma bakmam gerekiyordu. Onları evde yalnız bırakamayınca da başlarına bir şey gelecek diye korkuyorum. Bu konuda kadınlara yardım edilmeli.”

“Sağlık bence çok kötü. Çünkü insanlar hastası oldu mu hastalarını alıp ya Elazığ’a ya Diyarbakır’a ya da Erzurum’a götürüyor Bu da onlara çok büyük eziyet veriyor.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bingöl, kamu, hizmetlerine, nasıl, bakıyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı