Haber Detayı
24 Eylül 2020 - Perşembe 19:33
 
Bingöl neden IPARD desteğinden mahrum bırakılıyor?
IPARD Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Hibe Programı kapsamında, bugüne kadar 42 ilde yapılan projelere 10 milyar liranın üzerinde destek verildi. Bingöl, bu desteklerin dışında tutuldu.
GÜNDEM Haberi
Bingöl neden IPARD desteğinden mahrum bırakılıyor?

Avrupa birliği destekli IPARD Programı, 2007 yılında başlatıldı. IPARD programı; Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, ,Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Şanlıurfa, Sivas, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat illerinde uygulanırken, hayvancılık bölgesi olan Bingöl program dışında tutuldu.

Şuana kadar 42 ile 10 milyar liralık destek verildi ve bu kapsamda yapılan yatırımlarla 60 bin kişi istihdam edildi. Her fırsatta tarım ve hayvancılık bölgesi olarak lanse edilen Bingöl, yıllarca dile getirilen taleplere rağmen programa dahil edilmedi. Bingöl’ün meclis düzeyinde temsil eden milletvekilleri ise Bingöl’ün programa dahil edilmesi konusunda gereken hassasiyeti göstermedi.

34 ADET PROJEYE 35 MİLYON TL HİBE DESTEĞİ 

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, IPARD-II Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Destekleri 8. Başvuru Çağrısı 4. grup sonuçlarının belli olduğunu belirterek, bu kapsamda destek almaya hak kazanan 34 projeye 35 milyon lira hibe sağlanacağını açıkladı.

IPARD programını uygulayan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK), 16 farklı alt sektörde 42 ilde yapılacak yatırımlara hibe desteği sağlayarak yatırımcıların hayallerini gerçekleştirmeye devam ettiğini vurgulayan Bakan Pakdemirli şöyle devam etti: "Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması sektörü çerçevesinde, et ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, süt toplama merkezleri, meyve-sebze soğuk hava depoları, işleme ve paketleme tesisleri ile su ürünleri işleme ve pazarlama yatırımlarına destek veriyoruz. AB standartlarında üretim ve işleme tesislerinin kurulmasına ve modernizasyonuna 40 ila 50 arasında hibe desteği sağlıyoruz.

Bu bağlamda TKDK'nın uyguladığı IPARD II Programı çerçevesinde 25 Kasım 2019 tarihinde yayımlanan 8. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında uygun bulunan projelerin 4. grup sonuçları belli oldu."

Açıklanan 34 adet projeye 35 Milyon TL hibe desteği sağlanacağını belirten Bakan Pakdemirli "Bu hibe sayesinde 90 Milyon TL tutarında yatırımın hayata geçirilmesini hedefliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ile ilgili fiziki varlıklara yönelik yatırımlar tedbirinde açıklanan projelerin; 10'u süt işleme tesisi ve süt toplama merkezi, 6'sı kırmızı et işleme ve kesimhane, 1'i kanatlı eti işleme ve kesimhane, 3'ü su ürünleri işleme yatırımı, 14'ü ise meyve-sebze işleme ve soğuk hava deposu yatırımlarını kapsıyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bingöl, neden, IPARD, desteğinden, mahrum, bırakılıyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı