Haber Detayı
09 Eylül 2020 - Çarşamba 19:52
 
“Bingöl tarihinin en karamsar manzarası yaşanıyor”
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Bingöl Merkez, Merkez köyleri, Karlıova, Genç, Solhan, Kiğı, Yayladere, Yedisu, Adaklı ve diğer beldelere yaptıkları ziyaretlerde karşılaştıkları manzaranın, Bingöl tarihinin görüp yaşayabileceği en karamsar manzara olduğunu söyledi.
GÜNDEM Haberi
“Bingöl tarihinin en karamsar manzarası yaşanıyor”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, düzenlediği basın toplantısında, Bingöl’ün sorunlarını gündeme getirdi.

Bingöl’de parti yöneticileriyle birlikte ilçe ilçe gezerek, esnafın ve vatandaşların sorunlarını dinleyen Milletvekili Aydemir, insanların sorunlarının gün geçtikçe arttığını vurguladı. Aydemir, “Gerçekleştirdiğimiz son ziyaretin bize bir öncekini aratır durumda olduğunu gördük. Bingöl’de ticaretin ne yazık ki bitme noktasına geldiğine, büyük-küçük tüm esnafların tabiri caizse kan ağladıklarına şahitlik ettik” dedi.

“BİNGÖL TARİHİNİN EN KARAMSAR MANZARASI”

Bingöl Merkez; Merkez köyleri, Karlıova, Genç, Solhan, Kiğı, Yayladere, Yedisu, Adaklı ve diğer beldelere yaptıkları ziyaretlerde karşılaştıkları manzaranın, Bingöl tarihinin görüp yaşayabileceği en karamsar manzara olduğunu ifade eden Aydemir, “Fırıncı esnafından, kıraathane esnafına; tatlıcı esnafından, ayakkabıcı-konfeksiyon esnafına neredeyse bütün sektörlerde, tüm esnaflarımız aynı durumdan muzdarip. Fırıncı esnaflarının una gelen zamlardan dolayı sürekli değişen gramajlardan kaynaklı şikayetleri, kıraathane esnaflarının pandemi ile başlayan yasaklardan günümüze iş yerlerinin kapalı kalması, kapalı durumdayken kira gibi zorunlu giderler konusunda destek alamadıkları, yine birçok farklı sektörde esnafların siftah dahi yapamadan günü bitirdikleri, Bingöl’de ticaretin bitme noktasına geldiği gerçeğini bizlere yansıtmıştır” diye konuştu.

“ŞEHİRDE BİR ENGELLİ LAVABOSU YOK”

Ziyaretlerde STK’ların da sorunlarını dinlediklerini belirten Aydemir, “Bingöl merkezde gerçekleştirdiğimiz STK ziyaretlerinde de çok farklı mağduriyet ve taleplerle karşı karşıya kaldık. Ticaret Sanayi Odasının esnaflarla ilgili beklentileri, pandemi döneminde esnafların nasıl yalnızlaştırıldıklarını ve bu durumun her geçen gün daha kötüye gittiği öngörüsünü bizlere ifade etmişlerdir. Altı Nokta Körler Derneği ziyaretimiz de, engelli yurttaşlarımızın yıllardır süre gelen sıkıntılarının artarak devam ettiğini, çözüm konusunda kimsenin sorumluluk almadığını, verilen sözlerin yerine getirilmediğini gördük. Engelli bir yurttaşımızın lavabo ihtiyacını karşılamak için kilometrelerce yol katettiğini ifade etmesi içler acısı bir durumun göstergesiydi. Şehir merkezinde engelliler için lavabo yapılabilecek birçok alan varken yurttaşlarımızı bu anlamda mağdur etmenin bir gerekçesinin olmadığı kanaatindeyiz. Toplu taşıma araçlarına binme önceliğinin, ücretsiz kart hakkının da gasp edildiğini ifade eden engelli yurttaşların zaruri ihtiyaçlarını karşılama konusunda yerel yönetimlerin yetersizliği ya da doğru ifade ile yurttaşlarımızı külfet olarak görmelerinin kabul edilmesi söz konusu bile değildir! Engelli yurttaşların toplu taşıma araçları için kullandıkları ücretsiz kartlardan şikayetçi oldukları kadar, belediyeden yeterince destek alamadıklarını ifade eden Toplu Taşıma Kooperatiflerinin de aynı şekilde büyük mağduriyetler yaşadıklarını söyleyebiliriz. Bu konuyu hem halk, hem de kooperatifin mağdur edilmeyeceği şekilde çözmek yerel yönetimlerin önceliği olmalıdır. Gazeteciler Cemiyetinin ilan konusundaki sıkıntıları, yerel basının idame ettirme anlamında son raddeye geldiğini göstermekle, Bingöl’de yerel basının tarih olmasına sebebiyet verebilir” diye konuştu.

“ESNAFLAR İÇİN EN AZ 10 BİN TL HİBE ÇIKARILMALI”

Esnaflara hibe desteği verilmesi gerektiğini ifade eden Aydemir, şunları söyledi: “Daha önce de dile getirdiğimiz gibi Bingöl ve benzer sorunları yaşayan diğer illerdeki esnaflar için en az 10 bin lira hibe çıkarılması gerekmektedir. Aksi takdirde kira ödeyemeyen esnafların ticaretlerinin bitmesine; yevmiye ile çalıştırılan işçilerin işten çıkarılma olaylarına daha çok tanıklık edebiliriz. 

-DSİ PARKI UYUŞTURUCU BAĞIMLILARININ SIĞINAĞI HALİNE GELDİ-

Üniversite mezunu işsiz gençlerimizin lokanta ve kahvehanelerde çalışıyor olmaları bir tarafta başlı başına sorun olarak dururken, son zamanlarda artan, yaş ortalamasının çocuk yaşlara düştüğü uyuşturucu bağımlılığın, bu oranda yine artan intihar vakalarının, kadına şiddetin, genç kadın intiharlarının, bu intiharların arkasında yatan sırların Bingöl’de gelecek adına büyük bir karamsarlığı beraberinde getirdiğini ifade etmek mümkün. DSi Parkı olarak bilinen mesire alanının, son zamanlarda uyuşturucu bağımlılarının sığınağı haline geldiğini, defalarca dile getirilmesine rağmen bir çalışma yapılmamasının da farklı kuşkulara sebebiyet verdiğini buradan ifade etmek istiyoruz. Gençlerimizi bu bataklıktan kurtarmak, iş istihdamı yaratmak, içerisinde bulundukları gelecek kaygısını yok etmek hepimiz için bir sorumluluk olmalıdır. 

-İHALELER ÇAĞRI USULÜ İLE VERİLİYOR-

Yine Bingöl’ün en büyük sıkıntılarından biri olan çarpık yapılaşmanın devam ediyor olması, kişilere yani yandaşlara özel imar uygulamasının yapılması, kurumlara yapılan alımlarda liyakat yerine partidaşlığın ön planda tutulması, yerel ihalelerin kamu ihale yasası baypas edilerek köylere hizmet götürme birlikleri tarafından AKP’ye yakın olan yandaş müteahhitlere çağrı usulüyle ihalesiz bir şekilde verilmesi, yasalara karşı hile yapılması, Milli Eğitim Müdürlüğünde yaşanan yolsuzluklar, bu şehre yapılan en büyük ihanetlerden bir kaçı olarak sayılabilir. 

-SU SIKINTISI YAŞANIYOR-

Bingöl Merkez köyleri ile beraber, tüm ilçelere ve beldelere bağlı olan köylerin ortak sıkıntılarından olan sulama ve içme suyu problemleri, kanalizasyon sıkıntısı, yine hayvanların tükettiği suyun kanalizasyon suyu ile karışıyor olması, birçok köyde yapılmayan kilit taşları, su için ödenen ağır faturalar, hayvancıların küpe sıkıntısı sebebi ile maruz kaldıkları ağır cezalar ve şehir merkezindeki bazı mahallelerde halen devam eden su kesintileri, Bingöl Merkez; ilçeler, beldeler ve tüm köylerin de kalıplaşmış, kangrenleşmiş, problemleri olarak bilinmektedir. Köylerde yaşanan içme suyu sıkıntısı, dönem dönem hastalıklara da sebebiyet vermekte, yoksul köylülerin ağır faturalar karşısında zorlanmalarına neden olmaktadır. Kuzey ilçelerimizde bulunan Alevi yurttaşlarımızın yoğunluklu yaşadığı bölgelerde hizmet olayı neredeyse unutulmuş durumda. 14 Haziran 2020 tarihinde Yedisu-Karlıova merkezli depremde, bu ilçelerimize bağlı ağır hasarlı köylerin hayvan barınakları ve konut sıkıntıları da devam etmekte. Havaların soğuması ile yurttaşlarımız çok daha sıkıntılı günlerle karşı karşıya kalabilirler. Burada ki sorunlara yönelimde öncelikler arasında olmalıdır.

-HASTANE BAHÇESİNDE KONSOLDAN BİR PANDEMİ HASTANESİNİN YAPILMALI-

Yine en önemli konulardan birisi olan, tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgınının hızla yayıldığı hatta kontrolden çıktığı Bingöl’de, hastane ziyaretimiz de bizleri hayal kırıklığına uğratan görüntülerle karşı karşıya kaldık. Canla başla çalışan sağlık çalışanlarının kaderlerine terk edildiğini, hastane kampüsüne kurulan çadırın ilkel görüntüsünün yanında insanların ne denli değersizleştirildiklerini, test konusunda muazzam yetersizliğin olduğunu, hijyenden yoksun, sıcaklığın 38 derecelere çıktığı günlerde hastaların çadırlarda ölüme terk edildiğini gördük. Çok acil bir şekilde, öncelikle sağlık çalışanlarının düzenli olarak teste tabi tutulmaları, hijyen konusunun maksimum seviyeye çıkarılması, sağlık çalışanlarının özlük haklarında düzenlemelerin yapılması ve hastanenin müsait olan kampüsüne çelik konsoldan bir pandemi hastanesinin yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde mevsim değişikliği ile birlikte hastanenin her anlamda yetersiz kalabileceği gerçeği ile karşı karşıya kalabiliriz.

Yaptığımız tüm ziyaretlerde, bizlere gösterdikleri tevazu adına, Bingöl Merkez; tüm ilçelerimiz, tüm beldelerimiz, köylerimiz ve değerli halkımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Duyarlı Bingöl halkının, bu zorlu pandemi günlerini kurallara riayet ederek en asgari şekilde atlatacağını temenni eder, tüm yurttaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletip; sağlıklı, huzurlu, mutlu ve umutlu bir gelecek diliyoruz.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Bingöl, tarihinin, en, karamsar, manzarası, yaşanıyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı