Haber Detayı
22 Aralık 2017 - Cuma 22:37
 
Bingöl’ü tersten okumak
HDP Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, mecliste yaptığı konuşmada, Bingöl’ün sorunlarını gündeme getirerek, “Bingöl devlet hastanesi 7 yılda yapılmadı, kent merkezinde su kesintisi olmaz, madde bağımlılığımız yok, Bingöl kentim, konut konusunda 61'inci, çalışma hayatı konusunda 61'inci, gelir ve servet konusunda 66'ncı, eğitim konusunda 68'inci, altyapı hizmetlerine erişim konusunda 75'inci sırada değil, fabrikalar çalışıyor, işsizimiz yok, dolayısıyla biz Bingöl’e bütçe istemiyoruz, ihtiyaç sahiplerine Kocaeli'ne gitsin, İstanbul'a gitsin, İzmir'e gitsin, sadakamız olsun” dedi.
GÜNDEM Haberi
Bingöl’ü tersten okumak

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, meclis genel kurulunda yaptığı konuşmada, Bingöl’de yapılmayan hizmetleri anlattı.

Konuşmasında, Anayasa Mahkemesinin Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve parti sözcüsü Ayhan Bilgen hakkındaki kararlarının açıklandığını belirten Özsoy, “Biz Anayasa Mahkemesine başvuru yaptığımız zaman tutukluluk durumunun milletvekilliği görevlerini yerine getirme konusunda bir engel olduğunu ve bunun daha önce de Anayasa Mahkemesinde içtihadının olduğunu söylemiştik, argümanımız buydu. Yalnız Anayasa Mahkemesi bugün verdiği kararın gerekçesinde şöyle diyor: "Söz konusu iddia yani Selahattin Demirtaş'ın tutuklu olduğu için milletvekilliği yapamadığı, görevlerini yerine getiremediği alenen dayanaktan yoksundur." Ha, yani böyle bir şey. Şimdi ben sizin mantığınıza sunuyorum, vicdan değil, yani öyle merhametlik bir durum söz konusu değil. Yani bu nasıl bir mantıktır, anlamakta zorlanıyoruz. Yarın öbür gün bu ülkenin, tabii, anayasal tarihi yazıldığı zaman gerçekten bir utanç belgesi olarak o karar geçecektir. Umuyoruz, diliyoruz kimse bu kadar siyasallaşmış bir yargının eline düşmez” dedi.

“BÜTÇE İSTEMİYORUZ!”

Özsoy, meclis genel kurulunda yaptığı konuşmada, Bingöl ile ilgili şunları söyledi:

“Biz, Bingöl olarak, Bingöl Vekili olarak söylüyorum, az önce AK Parti’den diğer 2 vekil arkadaşımız da buradaydı, eski bakanımız, ayrılmışlar: Biz Bingöl için beş kuruş para istemiyoruz. Bizim gönlümüz tok, karnımız da tok, biz diyoruz ki: İhtiyaç sahiplerine bu paraları verelim, gönderelim. Kocaeli'ne gitsin, İstanbul'a gitsin, İzmir'e gitsin; Bingöl'ün hiçbir ihtiyacı yok. Niye? Yani kimisi diyor ki: "Hizmet falan yok Bingöl'de." Doğru söylemiyorlar, iftira ediyorlar, hiç öyle para gelmiyormuş, hizmet yokmuş, yalan; ben şahidiyim, bakın, HDP Bingöl Vekili olarak söylüyorum.

Bizim kentimiz Sağlık Endeksi'nde 71'inci sırada değil. Bebek ölüm hızı itibarıyla 2016 yılında her 1.000 bebekten 18 bebeğimiz ölmemiş ve biz de bebek ölümleri ortalaması itibarıyla 1'inci sırada değiliz. Türkiye'de 1.500 silikozis hastası var, bunların 400'ü Bingöl'ün Taşlıçay köyünde değil.

-İNTİHAR KONUSUNDA SIKINTIMIZ YOK!-

İntihar oranlarında üst üste, sürekli olarak ya 1'inci ya 2'nci ya 3'üncü sırada değiliz ve bunlar genç intihar oranlarında, özellikle Bingöl 1'inci sırada değil diyeyim. Ben bunu Sayın Efkan Ala İçişleri Bakanıyken kendisine göndermiştim, detaylı bir soru önergesi yapmıştım. Kendisi de zaten sorduğum 7-8 soruya tek cümleyle şöyle bir cevap vermişti: "İntiharlar konusunda gerekli idari, hukuki, ekonomik tedbirler alınmaktadır." diye bana tek satırlık bir şey göndermişti, demek ki sıkıntı yok, biz de o konuda, intiharlar konusunda şampiyon değiliz.

-MADDE BAĞIMLILIĞI YOK!-

Madde bağımlılığımız çok şükür yok, öyle 13, 14, 15 yaşındaki liseli çocuklar madde bağımlısı, alakası yok, Bingöl'de böyle şeyler olmaz. Kadın-erkek eşitsizliğinde ilk 10 kent arasında tabii ki değiliz yani.

Yine, son bir ayda mesela aralarında kamu görevlisi sayılan korucuların olduğu en az 3 tane cinsel istismar davası Bingöl'de olmadı.
-KENT MERKEZİNDE SU KESİNTİSİ ASLA OLMAZ!-

İsmi "Bingöl" ya suyu çok bol. 11 tane ova köyümüz var, benimki de orada, ova köylerinde pırıl pırıl, tertemiz su içiliyor, kanserojen madde kesinlikle içermiyor ve gençler o suyu içtikleri için kanser olup erken yaşta ölmüyorlar. Kent merkezinde su kesintilerimiz asla olmaz, hatta Kaleönü mahallesinde, Bingöl'ün bir mahallesinde bizim kentli insanlarımız "içilemez" denen çukurdan su içmiyorlar.
-DOĞAL AFETLERDE HEMEN ÇÖZÜM BULUNUYOR!-

Doğal afetlerde hemen çözüm bulunuyor, son bir örnek vereyim: Bingöl'de bir sel baskını olmuştu. Bütün vekiller, vali, belediye başkanı ilk gün oradaydılar, ikinci gün oradaydılar; zararlar tespit edildi ve insanlara "En kısa zamanda bütün zararları karşılanacak." sözü verildi. Sadece 1.000 lira ve 3.000 lira gibi cüzi miktarlar vermediler, bütün masraflarını hemen karşıladılar.
-KÜLTÜR MAHALLESİNİ YIKTILAR-

Bingöl'de Kültür mahallemiz var, komple yıktılar. Yıktılar, hani "Ne yaptıklarını bilmiyorlar" demeyeceğim ama tastamam, kocaman bir projeleri var, bütün Bingöl de sabırsızlıkla bekliyor. Koca mahalleyi yıktılar, insanlar bekliyorlar, eminim oradan da çok çok iyi bir proje çıkaracaklar.
-DEVLET HASTANESİ 7 YILDA BİTİRİLMEDİ!-

Bingöl'deki devlet hastanesi yedi yılda yapılmadı, 200 yataklı bir hastane yedi yılda yapılmadı; hemen iki yılda yaptılar. Sonra da eski hastanenin hafriyatını o Bingöl halkını yedi yıl bekletmeyen müteahhide bir daha verdiler ve kendisi şu an hâlâ aktif olarak iktidar partisinin bir milletvekili. Allah gelirini artırsın, gözümüz yok.
-BİNGÖL ALTYAPI HİZMETLERİNE ERİŞİMDE 75. SIRADA DEĞİL!-

Endeksler konusunda Bingöl kentim, konut konusunda 61'inci, çalışma hayatı konusunda 61'inci, gelir ve servet konusunda 66'ncı, eğitim konusunda 68'inci, altyapı hizmetlerine erişim konusunda 75'inci sırada değildir. Zaten iki üç gün önce Belediye Başkanına da çok iyi Belediye Başkanı olduğu için ödül verilmiştir. Şaka değil, bu kısmı gerçek, samimi söylüyorum.
-BİNGÖL ORMANLARI HER YAZ YANIYOR-

Bingöl'ün etrafındaki ormanlar 2015 yılından bu yana düzenli olarak yakılmıyor ve ne zaman bir yangın çıksa, ben Vali Bey'i arasam, Orman Müdürünü arasam kesinlikle bana "Güvenlik gerekçesiyle müdahale edemiyoruz." demiyor, hemen söndürüyorlar. Nihayetinde -sonucunda- yüzlerce hektar orman Bingöl'ün her tarafında, her yaz sürekli yanıyor. Yanan sadece ağaç değil, size yemin ediyorum, çektiğim kaplumbağaların, hayvanların resimleri var, içler acısı. Güvenlik gerekçesiyle bir şey yakılmıyor.
-TÜM BARAJ İHALELERİ CENGİZ VE ÖZALTIN’A GİDİYOR-

Bingöl'ün etrafında çok fazla baraj ihalesi var. Bingöl'e enerji konusunda ciddi kaynak geliyor, biz biliyoruz -gerçekten geliyor, şaka değil burası- ve bu gelen paraların neredeyse tamamı bir Cengiz İnşaat, bir Özaltın İnşaata gidiyor. Bilmiyoruz, Türkiye'de bunların dışında kimse baraj yapamıyor mu? Onlara gitmiyor diyelim.

Şimdi, gelen bu paralar, tabii, normalde beklersiniz ki bir ihale olsun. Mesela, ihaleyi alan kişiler yerel sanayicilerden çiviyi alsınlar, bir şey alsınlar, sac alsınlar; en azından, yemek ihalesini Bingöllü restoranlardan falan tedarik etsinler. Onlar, tabii ki gidip mesela Elâzığ'dan almıyorlar ve Bingöl'de istihdam ettikleri sadece ve sadece korucular değil barajların güvenliği için.
-ESNAFIMIZIN DURUMU İYİ!-

Esnafımızın durumu da çok şükür iyi, borcu falan yok, borçlarını ödüyorlar. Tefecilik Bingöl'de sıfır, hiç öyle bir sıkıntımız da yok.

-BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ AİLE ŞİRKETİNE ÇEVRİLMEDİ-

Bingöl Üniversitesi bilimsel olarak almış başını gidiyor, aile şirketine çevrilmedi. Mesela, Rektörümüz kendi ailesinden 5 kişiyi oraya profesör falan yapmadı ve o rektörümüz terfi olarak YÖK Denetleme Kuruluna atanmadı.
-GENÇ İŞSİZLERİMİZ YOK!-

Dolayısıyla fabrikalar çalışıyor, özellikle gençlerimizden işsizlerimiz yok ve şunu da söylüyoruz: Erzurum, Elâzığ, Bingöl civarından kim geliyorsa -gençlerimiz- inşallah, Bingöl'de onları istihdam edebilecek imkân ve koşullarımız da vardır. Dolayısıyla, Sayın Bakanım, zaten halkımız da... Bakın, iktidar partisi 65-70 civarında da oy alıyor, demek ki halkım da durumdan memnundur.
Bu vesileyle Bingöl'e ayrılan bütçenin bu sene ihtiyaç sahiplerine gitmesini istiyoruz, sadakamız olsun, gönlümüz, karnımız da toktur.”

 

Kaynak: (Haber merkezi) - Haber merkezi Editör:
Etiketler: Bingöl’ü, tersten, okumak,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı