Haber Detayı
04 Mayıs 2017 - Perşembe 22:18 Bu haber 9878 kez okundu
 
Bingöl’ün yüzde 1,1’i ateist miş!
Bingöl’de bin 124 kişiyle yapılan araştırmaya göre, insanların yüzde 93,3’ü kendini Müslüman, yüzde 1,1’i de ateist olarak tanımlıyor. Bu da, 110 bin nüfusa sahip Bingöl şehir merkezinde yaklaşık 1100 kişinin ateist olduğunu ortaya koyuyor.
GÜNDEM Haberi
Bingöl’ün yüzde 1,1’i ateist miş!

Şiddetle Mücadele Vakfı tarafından yürütülen çalışmalarla hazırlanan ‘Bingöl İli Sosyal Analiz Çalışmasında, Bingöllülerin aidiyet duyduğu dini ve siyasi kimlikler ortaya çıkarıldı.

1124 kişiyle yüz yüze görüşmeler ve 15’er kişiden oluşan 14 ayrı grupla yapılan görüşmeler sonucunda hazırlanan çalışmada, katılımcılara “Dini kimlik açısından kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz? Neden?” sorusu soruldu.

Çalışmaya göre katılımcıların, 90,6’sı dinsel kimliklerini Müslüman Sünnî, 2,7’si Müslüman Alevî, 1,7’si Alevi, 0,5’i Kızılbaş ve 3,5’i ise sayılanların dışında kimliklerle isimlendirirken; 1,1’i ise Ateist olduğunu belirtti. Bu veriler, 2016 yılı nüfus sayımına göre merkez nüfusu 111 bin 364 olan Bingöl’de yaklaşık 93 bin Müslüman ev 1100 ateist olduğu sonucunu ortaya çıkarıyor.

Çalışmada, ankete katılanların büyük oranı etnik kimliğini Müslüman olarak tanımladığı, mezhep ve diğer dini alt kimliklerin ise genellikle arka planda tutulduğu ifade edildi.

Araştırmada, vatandaşların genel olarak verdiği cevaplar şöyle sıralandı:

-Müslüman’ım.

-Müslüman Sünni

-Bingöl’ün yüzde sekseni Şafii mezhebindendir ve dinine bağlıdır

-Bingöl’ün insanları muhafazakâr Sünni Müslüman’dırlar, ama bu muhafazakârlık aslında şekli bir muhafazakârlıktır

-Müslüman’ız çok şükür.

-Farklı mezhepler var ama hepimiz Müslümanız ve bir arada yaşıyoruz. Farklı dini kimlikler var ama hepimiz kardeş gibiyiz.

-Müslüman Aleviyim.

-Elhamdülillah Müslüman’ız

-Bingöllüler Sünni ve Şafi mezhebine dâhildir. Aleviler kuzeyde Kığı’da var. Aleviler kendini ifade ederken zorluk yaşamıyor. Hizmet noktasında zorluk var. Kığı’da hizmet noktasında Sünni-Alevi ayrımı yok.

-Önceki yıllarda şöyle bir söylem vardı “La Şii’ye, La Sunniye, WahdeWahde İslamiye”. Ben kendimi Sünni ya da Şii olarak tanımlamıyorum. Ben kendimi Müslüman olarak tanımlıyorum. Şiilik ya da Sünnilik alt kimliktir. Bütün bunların üzerinde kapsayıcı olarak Müslüman kimliği vardır ve bende kendimi bu kimlikle tanımlıyorum.

SİYASİ KİMLİK

Siyasi kimlik tanımlamasına verilen cevaplar incelendiğinde ise, vatandaşların 40,1’inin siyasi kimliğini sağcı, 14,9’unun sosyal demokrat, 12,4’ünün solcu, 10,1’inin milliyetçi ve 2’sinin de liberal olarak kendini tanımladığı sonucu ortaya çıktı.

Katılımcıların yüzde 20,4’ü ise, her hangi bir siyasal kimliği benimsediğini belirtti.

Haber: Ömer Şanlı

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bingöl’ün, yüzde, 1,1’i, ateist, miş!,
Yorumlar
Haber Yazılımı