Haber Detayı
29 Aralık 2020 - Salı 18:25
 
BİNGÖL, YOKSULLUĞUN EN DÜŞÜK OLDUĞU BÖLGEDEDİR
Bingöl Valiliği, Bingöl’ün yoksullukta ve işsizlikte Türkiye ikincisi olduğunu belirten HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir’e cevap verdi. Valilik, Bingöl’ün de yer aldığı TRB1 bölgesinin, göreli yoksulluk oranı en düşük bölge olduğunu belirtti.
GÜNDEM Haberi
BİNGÖL, YOKSULLUĞUN EN DÜŞÜK OLDUĞU BÖLGEDEDİR

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, geçtiğimiz günlerde mecliste yaptığı konuşmada, Bingöl’ün, Türkiye’nin en yoksul ikinci kenti olduğunu belirtmişti.

Aydemir’in açıklamalarına, Bingöl Valiliği, TÜİK’in 2019 yılı rakamlarıyla cevap verdi.

Valilikten yapılan açıklamada, “HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir’in, 26.12.2020 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmada, ilimizdeki işsizlik ve yoksulluk durumuna yönelik iddiaları ile ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur” denildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Sayın Milletvekilinin meclis kürsüsünde ilimizin işsizlik ve yoksulluk durumu ile ilgili dile getirdiği “…Türkiye genelinde yoksullukta 2'nci, işsizlikte 2'nci, yine, işsizlik maaşı kapsamında 2'nci...” sözleri gerçeği yansıtmamaktadır.

2019 TÜİK eş değer hane halkı kullanılabilir fert gelirine göre bölgesel yoksul sayıları ve yoksulluk oranları verilerine bakıldığında, ilimizin de içinde bulunduğu TRB-1 Bölgesinde yoksulluk oranı 4,6 olarak açıklanmıştır. Türkiye ortalamasında ise bu oran 14,4 olarak gerçekleşmiştir. Bu veriler ışığında ilimizin de içinde bulunduğu TRB-1 Bölgesi 26 istatistiki bölge içerisinde, göreli yoksulluk oranı en düşük bölge olduğu görülmüştür.

2019 TÜİK istatistiklerine göre ilimizin de içinde bulunduğu TRB-1 (Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli) Bölgesinde işsizlik oranı 9,9 olarak gerçekleşmiştir. 2019 TÜİK Türkiye işsizlik oranı 13,7 olarak açıklandığından ilimizin de içinde bulunduğu TRB-1 Bölgesinin Türkiye ortalamasının altında olduğu görülmektedir. Ayrıca; TÜİK’in değerlendirmeye aldığı 26 istatistik bölgesi içerisinde en düşük işsizliğe sahip 8.bölge, ilimizin de içinde yer aldığı TRB-1 Bölgesidir.  Bingöl Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü verilerine göre ilimizde özel sektörde işe yerleştirme sayısı 3.168 kişi ile Türkiye sıralamasında 12. sırada olduğu, özel sektörde kadın işe yerleştirme sayısının ise 1.301 kişi ile Türkiye sıralamasında 1. sırada olduğu görülmektedir.

Bingöl Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü verilerine göre 01.01.2020-27.12.2020 tarihleri arasında ilimizde işsizlik ödeneğine başvuran kişi sayısı 3.266 olmuştur. Bu veri doğrultusunda, ilimiz Türkiye sıralamasında 68. sırada yer alarak işsizlik ödeneğine (işsizlik maaşı) az başvuru olan iller arasında yer almıştır.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİNGÖL,, YOKSULLUĞUN, EN, DÜŞÜK, OLDUĞU, BÖLGEDEDİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı