Haber Detayı
01 Mayıs 2017 - Pazartesi 22:27 Bu haber 2192 kez okundu
 
Bingöllüler boş vakitlerini televizyon başında geçiriyor
Bingöl’de vatandaşların yüzde 61’inin boş zamanlarını televizyon izleyerek geçirdiği bildirildi.
GÜNDEM Haberi
Bingöllüler boş vakitlerini televizyon başında geçiriyor

Şiddetle Mücadele Vakfı tarafından yürütülen çalışmalarla hazırlanan ‘Bingöl İli Sosyal Analiz Çalışması’nda, Bingöllülerin boş zamanlarını nasıl değerlendirdikleri ortaya çıkarıldı.

İlde bin 124 kişiyle yüz yüze görüşmeler ve 15’er kişiden oluşan 14 ayrı grupla yapılan görüşmeler sonucunda hazırlanan çalışmada, katılımcılara “Boş zamanlarınızı nasıl değerlendirirsiniz?” sorusu soruldu. Soruda birden çok cevabı yanıtlaması istenen katılımcıların 61,1’i “Televizyon izlerim”, 45,6’sı “Kitap okurum”, 42,3’ü “İnternete girerim”, 15,9’u “Kahveye giderim”, 15,9’u “Spor yaparım”, 5,1 de “Derneğe/sendikaya vb. giderim” cevaplarını verdi.

Çalışma ile ilgili şu değerlendirmede bulunuldu:

“Boş zaman, bireyin biyolojik varlığını sürdürmek için yapmak zorunda olduğu vücut bakımı, yemek yemek, uyumak gibi faaliyetlerinden; mesleki, ailevi ve toplumsal sorumluluklarından arta kalan zamandır. Literatürde “serbest” veya “özgür zaman” olarak da tanımlanan bu sürede, esas olan bireyin isteyerek seçtiği faaliyetleri gerçekleştirmesidir. Boş zaman bilincine sahip olan ve bu süreyi istediği bir faaliyetle uğraşarak değerlendiren bireyler, hem kendisiyle ve toplumla daha barışık hem de çalışma hayatında daha üretken ve başarılı olmaktadırlar.

Bu çalışmada “Boş zamanlarınızı nasıl değerlendirirsiniz?” sorusuna katılımcıların 61,1’i “Televizyon izlerim”, 45,6’sı “Kitap okurum”, 42,3’ü “İnternete girerim”, 15,9’u “Kahveye giderim”, 15,9’u “Spor yaparım”, 5,1 de “Derneğe/sendikaya vb. giderim” cevaplarını vermektedirler.

Bu oranlar Bingöl’de serbest zaman bilincini geliştirecek çalışmaların yapılması gerektiğini ortaya koymaktadırlar.

Katılımcılar; “Ne kadar sıklıkta tatile gidersiniz?” sorusuna ise 52,1’nin “Hiç gitmem”, 32,9’unun “Yılda 1”, 11,1’inin “Yılda 2-3”, 3,9’unun “3’ten fazla” cevaplarını vermektedirler.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bingöllüler, boş, vakitlerini, televizyon, başında, geçiriyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı