Haber Detayı
15 Şubat 2019 - Cuma 00:11
 
Bir silikozis hastası daha hayatını kaybetti
İstanbul’da kot taşlama işinde çalışırken silikozis hastalığına yakalanan işçiler, bir bir hayatını kaybediyor. 37 yaşındaki Mehmet Ali Bilgiç de, silikozis hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti.
GÜNDEM Haberi
Bir silikozis hastası daha hayatını kaybetti

Bingöl başta olmak üzere birçok ilden iş umuduyla İstanbul’a giden gençler, kot taşlama atölyelerinde çalışmaya başladı. Bir süre sonra nefes darlığı çekmeye başlayan işçilere, başvurdukları hastanelerde silikozis hastalığı teşhisi konuldu. Bu işçilerden biri de Karlıova İlçesi’nde yaşayan Mehmet Ali Bilgiç’ti.

Yaklaşık 10 yıl önce silikozis hastalığına yakalanan Bilgiç’in, geçen ay yaşam mücadelesini kaybettiği öğrenildi. Bilgiç’in ölümüyle birlikte aynı hastalıktan hayatını kaybedenlerin sayısı 74’e yükseldi. Başta Karlıova İlçesi olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde binlerce silikozis hastası bulunuyor.

SİLİKOZİS NEDİR?

Silikozis, silika isimli bir maddenin uzun süre solunması sonucu gelişen kronik bir pnömokonyoz (akciğerlerde tozun birikimi sonucu doku hasarı ile seyreden bir meslek hastalığı) tablosudur. Silikozis, bir işçinin kot taşlama işinde altı ay çalışması ile ortaya çıkabilir.

SİLİKAYLA KARŞILAŞMA DERECESİNE GÖRE HASTALIK ÜÇ YÖNDE SEYREDER
1-Akut Silikozis: Birkaç ay boyunca yüksek oranda silika içeren tozlar solunduğunda akut silikozis gelişir. Akut silikozis
olgularının çoğu ölümle sonuçlanır. 
2-Hızlanmış Silikozis: Genelde daha kısa süreyle ancak fazla miktarda toz ile karşılaşma durumunda iki ile beş yıl içinde gelişir.

3-Kronik Silikozis: Yüzde 30'dan az kuartz içeren tozun 10 yyldan daha uzun bir süre solunmasıyla oluşur.

Nefes darlığı, yorgunluk gibi belirtilerle ortaya çıkan silikozisde kişiler, toza maruz kalmasa bile hastalığın ilerlemesinin önüne geçilemiyor.

SİLİKOZİS KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Kot taşlama işçileri, oto boya çalışanları, çimento fabrikası çalışanları, cam endüstirisi çalışanları, diş teknisyenleri ve teknikerleri başlıca risk grubunu oluşturuyor.

SİLİKOZİS TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Silikozis hastalığının bilinen bir tedavisi yoktur. Çalışma koşullarının sağlığa uygun bir şekle getirilmesi, çalışma alanlarının havalandırılması ve tozlardan yeterince temizlenmesi işçilerin bu hastalığa yakalanmalarını önleyebilir.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bir, silikozis, hastası, daha, hayatını, kaybetti,
Yorumlar
Haber Yazılımı