Haber Detayı
27 Ocak 2021 - Çarşamba 18:03
 
BÖLGE İLLERİ CUMHURİYET TARİHİ BOYUNCA GERİ KALDI
TÜİK verilerine göre, gayri safi yurtiçi hasılada, Siirt, Diyarbakır, Batman, Mardin, Şırnak, Antep, Hakkâri, Bitlis, Muş, Ağrı, Urfa, Van, Bingöl illerinin son sırada yer aldığı belirtildi.
GÜNDEM Haberi
BÖLGE İLLERİ CUMHURİYET TARİHİ BOYUNCA GERİ KALDI

HDP İstanbul Milletvekili Hakkı Saruhan Oluç, gayri safi yurtiçi hasılada, Siirt, Diyarbakır, Batman, Mardin, Şırnak, Antep, Hakkâri, Bitlis, Muş, Ağrı, Urfa, Van, Bingöl illerinin son sırada yer aldığını söyledi.

Mecliste konuşan Oluç, “TÜİK’i hep eleştiriyoruz fakat açıkladığı verileri de bazı gerçekleri ortaya koyması açısından kullanıyoruz. TÜİK veriler açıkladı ve 2019 yılı gayrisafi yurt içi hasıla açısından il bazlı istatistikleri ortaya koydu. İl düzeyinde cari fiyatlarla gayrisafi yurt içi hasıla hesaplamalarına göre 2019 yılında İstanbul 1 trilyon 327 milyar 452 milyon Türk lirasıyla en yüksek gayrisafi yurt içi hasılaya ulaştı ve toplam gayrisafi yurt içi hasıladan yüzde 30,7 pay aldı. Ankara’ya baktığımızda, bu, yüzde 9,2 pay olarak görünüyor, İzmir yüzde 6,1 pay olarak gözüküyor. Bunlar tablonun bir kısmı. Şimdi ben tablonun diğer kısmından da söz etmek istiyorum. Baktığımızda yine TÜİK verilerine, oradaki son on, on beş il sıralamasına baktığımızda hangi illeri görüyoruz? Siirt, Diyarbakır, Batman, Mardin, Şırnak, Antep, Hakkâri, Bitlis, Muş, Ağrı, Urfa, Van, Bingöl illerini görüyoruz.

Bu harita, aslında cumhuriyet dönemi boyunca değişmemiş olan harita. Yani ülkenin bir kısmında -şu kısmını görüyorsunuz- farklı renklerle ortaya çıkıyor, bu kısmındaki gayrisafi yurt içi hasıla değerleri, payları ülkenin en düşüğü yani bölgesel eşitsizlik her konuda net bir biçimde ortaya çıkıyor. Cumhuriyet tarihi boyunca da bu bölgesel eşitsizlik anlamında değişen hiçbir şey yok. Yani, 1960 yılı verilerine baktım ben acaba o zaman nasıldı diye, 2004 yılı verilerine baktım, 1980 yılı verilerine baktım; aynı tabloyla karşı karşıyayız. Yani Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı da aslında bu tabloda herhangi bir değişiklik yaratabilmiş değil, özellikle onu vurgulamak istiyorum” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BÖLGE, İLLERİ, CUMHURİYET, TARİHİ, BOYUNCA, GERİ, KALDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı