Haber Detayı
02 Mayıs 2017 - Salı 23:16 Bu haber 2172 kez okundu
 
BÜ, “Kitap Günleri Fuarı” sona erdi
Bingöl Üniversitesi tarafından düzenlenen ve TÜRDAV Yayın Grubu'nun desteğiyle kongre merkezi fuayesinde başlayan "Bingöl Üniversitesi 1.Kitap Günleri Fuarı” sona erdi.
GÜNDEM Haberi
BÜ, “Kitap Günleri Fuarı” sona erdi

17 Nisan 2017’de TÜRDAV Yayın Grubu'nun desteğiyle Bingöl Üniversitesi kongre merkezi fuayesinde başlayan "Bingöl Üniversitesi 1.Kitap Günleri Fuarı” 28 Nisan’da sona erdi. Yaklaşık 10 bin kitabın sergilendiği fuarda çok sayıda yazar ve akademisyen fuar boyunca söyleşiler gerçekleştirerek, imza etkinliğine katıldı.

Fuarın açılış gününde Cinius Yayınevi yazarları Mustafa Şişman, S. Serra Erdoğan, Türdav A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Karagöz’ün  yanı sıra akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı etkinlikte fuara katılan yazarlar ve akademisyenler kitaplarını imzaladı.

GÜNDE ORTALAMA 300 KİTAP SATILDI

10 gün boyunca süren fuara birçok yazar ve akademisyen söyleşiler gerçekleştirip, kitap imzalama etkinliğine katılarak okuyucularına imzalı kitaplarını sundular. Ortalama bir günde 300 kitabın alıcı bulduğu fuarda, toplamda 3 bin kitap satıldı.

“FUARI, GELENEKSEL HALE GETİRECEĞİZ”

Fuara ilişkin açıklamada bulunan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “fuarın sadece üniversite öğrencilerinin değil, tüm toplumun ilgisini çektiğine inanıyorum. İnsanlar, burada dokunarak, görerek ve kitabın kokusunu hissederek alıyorlar. Fuarda yaklaşık 10 bin kitap okuyucuların beğenisine sunuldu” dedi. Bu yıl ilk kez düzenlenen fuarı geleneksel hale getireceklerini belirten Rektör Çapak, "fuar, Bingöl açısından iyi bir çalışma oldu, devamı da gelecek, biz bu etkinliği geleneksel hale getirip, her yıl düzenleyeceğiz" ifadelerini kullandı.

"TARİHİNİ BİLMEYENLER GELECEĞE YÖN VEREMEZ”

Fuarda kitap imzalama etkinliğine katılan Yazar Mustafa Şişman ise, kitap fuarlarının insanları okuma ve yazmaya sevk ettiğine dikkat çekerek, “kendi açımdan tarihi bir gün yaşıyorum. Daha önce çok konferanslara katıldım ancak üniversite olarak ilk kez Bingöl Üniversitesinde bir konferansa katılıyorum” dedi. Tarihini bilmeyenlerin geleceklerine

de yön veremeyeceklerine dikkat çeken Şişman, ders kitaplarında yazılamayan tarihin de mutlaka okunması gerektiğine vurgu yaptı. Gençlerin, ülkemizde 15 Temmuzda destan

yazdıklarını ifade eden Şişman, “Gençlere çok şey borçluyuz, Allah’tan gençlerimize millet ve ümmet için fikir üretmeyi, vatan için cesaret vermeyi temenni ediyorum” diye konuştu.

"KİTAPLAR KÖPRÜ KURAR”

Yazar S.Serra Erdoğan, Bingöl’e ilk defa geldiğini ve Bingöllüler ’in sıcak ilgisiyle karşılaştığını ifade ederek, “bol okumalı günler diliyorum. Yazmak, sefere çıkmaktır. Ben de şu anda seferdeyim. Bazen bir köprü kurar kitap, iz bırakır ve iz  bırakanlar unutulmaz. Türdav’a Bingöl Üniversitesi ile aramızda kurduğu köprüden dolayı minnettarım. Bu kurulan köprü sayesinde 11 kitabımı sizlere ulaştırma fırsatı buldum. Kitaba ve okumaya verdiğiniz değerden dolayı teşekkür ederim. Ayrıca Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ‘a, Genel Sekreter Doç. Dr. Abdullah Taşkesen’e,  Rektör Yardımcısı  Prof. Dr. Hakan Olgun’a, Kütüphane  Daire Başkanı Feride Kılıç’a ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BÜ,, “Kitap, Günleri, Fuarı”, sona, erdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı