Haber Detayı
04 Ocak 2017 - Çarşamba 22:42
 
Bu yıl elektrik üretmeye başlayacak
Kiğı İlçesinde 1998 yılında yapımına start verilen ve 2016 yılında su tutmaya başlayan Kiğı Barajı ve HES projesinde elektrik üretimi için son hazırlıklar yapılıyor. Elektrik üretimine bu yıl başlanması planlanıyor.
GÜNDEM Haberi
Bu yıl elektrik üretmeye başlayacak

Kiğı İlçesinde Peri Suyu üzerinde inşa edilen Kiğı Barajı ve HES projesinde su tutma işlemi 2016 yılı ocak ayında başlarken, elektrik üretimi için ise hazırlıklar devam ediyor. DSİ 9. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Kiğı Barajı ve HES inşaatında santral binası ve şalt sahası ile elektromekanik teçhizatın döşeme çalışmaları devam ettiği belirtildi. Çalışmaların tamamlanmasının ardından barajda elektrik üretimine geçilmesi planlanıyor.

DSİ Genel Müdürlüğünden daha önce yapılan açıklamada, barajın 2017 yılının ilk aylarında elektrik üretmeye başlayacağı belirtilmişti. Açıklamada, “Kiğı Barajı ve HES projesi Kiğı ilçesinin 12 kilometre kuzeydoğusunda Peri Suyu üzerinde bulunuyor. Baraj 22,5 milyon metreküp gövde hacminde ve kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edildi. 175 metre yüksekliğiyle Türkiye’de kendi sınıfında 4. sırada bulunan baraj, bütün barajlar içinde ise 8. sırada yer alıyor.

Kiğı Barajı enerji maksatlı olarak inşa ediliyor. 140 MW kurulu gücünde olacak barajdan, yılda 450 milyon kilovat saat enerji üretilecek. Enerji üretimine 2017 yılının ilk aylarında başlanması hedefleniyor. Üretilecek enerji ile yaklaşık 200 bin hanenin enerji ihtiyacı karşılanacak.  Barajın ülke ekonomisine katkısı ise yılda yaklaşık 300 milyon TL olacak” denilmişti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bu, yıl, elektrik, üretmeye, başlayacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı