Haber Detayı
27 Aralık 2017 - Çarşamba 23:19
 
“Cazibe merkezleri için ayrılan bütçe yetersiz”
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan, Bingöl’ün de aralarında bulunduğu 23 ili kapsayan Cazibe Merkezleri Programı için ayrılan bütçenin yetersiz olduğunu söyledi.
GÜNDEM Haberi
“Cazibe merkezleri için ayrılan bütçe yetersiz”

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan, Bingöl, Elazığ, Malatya, Adıyaman, Tunceli, Erzurum, Erzincan, Gümüşhane, Bayburt, Van, Hakkari, Muş, Bitlis, Ardahan, Kars, Ağrı, Iğdır, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerini kapsayan Cazibe Merkezleri Programı için ayrılan bütçe ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Alan,  Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki illerde yatırımları ve kalkınmayı desteklemek amacıyla uygulamaya konulan cazibe merkezleri programına 2 milyar TL ve Kalkınma Ajansları için ayrılan 452 milyon TL bütçenin yetersiz olduğunu ifade etti.

Alan, “2018 yılında bütçeden reel sektöre sağlanacak desteklerin toplamının, 37 milyar TL olarak belirlendiği, bu kapsamda, sosyal güvenlik pirimi desteklerine 20.3, ihracat desteklerine 3.2 milyar TL, kredi garanti fonu ödemelerine 3 milyar TL, tarımsal kredi faiz desteğine 2.6 milyar TL, cazibe merkezleri programına 2 milyar TL, küçük ve orta ölçekli işletmelere sağlanan desteklere 1.7 milyar TL, esnaf kredileri faiz desteğine 1.5 milyar TL, Eximbank sermaye artırımına 1 milyar TL, turizm sektörü desteklerine 900 milyon TL, yatırım teşviklerine 800 milyon TL aktarılacağı ifade edilmiştir. Yine, Kalkınma Ajanslarına 452 milyon TL ve sosyal amaçlı yerel projelere destek olmak amacıyla geliştirilen SODES projesine ise 281 milyon TL  kaynak aktarıldığı yapılan açıklamada görülmektedir.

Bu desteklere baktığımızda 2018 yılında KOSGEB üzerinden küçük ve orta ölçekli işletmelerimizin bunun yanı sıra teşvikler kapsamında ise yeni yatırımların ve ihracatçıların, tarım ve hayvancılığın, sosyal amaçlı projelerin destekleneceğini görmekteyiz.

Bütçenin tüm kalemlerini doğru bulmakla beraber mevcut işletmelerimize doğrudan makine alımı desteği sağlayan Kalkınma Ajansları bütçesinin son derece yetersiz olduğunu görmekteyiz. Bununla birlikte Cazibe Merkezleri Programı kapsamında 2017 yılında 23 ilden müracaatları alınan yaklaşık 3.500 proje başvurusunun toplam yatırım maliyetinin 92 milyar TL olduğu görülmüştür. Ancak kısa bir süre önce Cazibe Merkezleri Programının Teşvik Yasası destekleriyle birleştirilmesi yönünde bir çalışma yapıldığı ve 23 ilin teşviklerde 6. bölge desteklerinden istifade edeceği paylaşılmıştı. Cazibe Merkezleri Programı için ayrılan bütçe toplamına baktığımızda programın Teşvik Yasası ile birleştirilerek yatırımcılara özellikle Teşvik Yasası kapsamında verilen devlet desteklerinin ön plana çıkarılacağını söyleyebiliriz” dedi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Cazibe, merkezleri, için, ayrılan, bütçe, yetersiz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı