Haber Detayı
28 Nisan 2017 - Cuma 22:43 Bu haber 2315 kez okundu
 
“Cazibe merkezleri programı işsizliğe çözüm olacak”
Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, Cazibe Merkezleri Programının bölgeye ekonomik canlılık getireceğini belirterek, kurulacak fabrikalarla işsizlik sorununa da çözüm bulunacağını söyledi
GÜNDEM Haberi
“Cazibe merkezleri programı işsizliğe çözüm olacak”

Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, Cazibe Merkezleri Programı’nın bölgeye yapacağı katkıyı anlattı.

Cazibe Merkezleri Programı kapsamında bölgede önemli yatırımların yapılacağını belirten Coşkun, özellikle Bingöl’de kurulması planlanan Sütaş fabrikası ile binlerce aileye ekonomik gelir sağlanacağını ifade etti.

SÜTAŞ yatırımının takipçisi olduklarını belirten Coşkun, SÜTAŞ tesislerin de ilk etapta 1600 kişinin istihdamının hedeflendiğini söyledi.

Coşkun, “Cazibe Merkezleri Programına başvuran önemli firmalardan biri SÜTAŞ, Bingöl’de kuracağı tesislerde ilk etapta bin 600 kişi çalıştırmayı hedefliyor. Bu yıllar içerisinde büyüyecek. Bir de dolaylı olarak bölge ilerini de kapsayacak şekilde bir etkisi olacak. Bilindiği gibi Bingöl ve bölge illerinin en büyük problemi işsizlik. İşsizliği de bitirmenin, terörün önüne, göçlerin önüne geçmenin yolu bu bölgede yatırım yapmaktır. Hükümetimizin açıkladığı Cazibe Merkezileri Programıyla, özel teşebbüsün bu bölgede devlet kanalıyla desteklenmek suretiyle bir yatırım seferberliği başlatıldı. Burada Bingöl için en önemli proje Sütaş yatırımıdır. Bu konuda üniversitemizle de işbirliği yapıyoruz. Tarım ve hayvancılığa ilişkin alt yapıyı buna göre entegre etmek üzere çalışmalar yapıyoruz.  Bingöl Üniversitesi bilindiği üzere sayın cumhurbaşkanımızın talimatıyla Kalkınma Bakanlığının desteklediği 5 üniversiteden biridir” dedi.

“500 KİŞİ ÇALIŞTIRMAK İSTEYEN DE VAR”

Bingöl’e farklı alanlarda yatırım yapmak isteyen firmaların olduğunu belirten Coşkun, “Sadece SÜTAŞ değil, Sütaş ile birlikte başka alanlar da üretim yapmak için Bingöl’de çok sayıda başvuru oldu. Mobilyadan araç üretimine her alanda proje başvurusu var. Bu projeler arasında hemen hayata geçirebileceğimiz çağrı merkezi, tekstil gibi değerlendirmeler devam ediyor. Tabi burada hazır gördüğümüz firmalara ‘gel başla’ diyeceğiz. Şuan bazı firmalar da çalışıyor. Bu firmalardan kapasite arttırmak isteyenler var. Tabi burada en az 30 kişi çalıştırma şartı var. Bu parayı boşuna vermiyoruz. Yine 50 kişi çalıştırmak isteyen de var, 500 kişi çalıştırmak isteyen de. Sadece Bingöl değil, Doğu ve Güneydoğu için çok büyük bir atılım imkanı sağlanacak. Mesela Elazığ, Diyarbakır, Erzurum ve Muş’ta çok ciddi yatırımlar olacak” diye konuştu.

“BİNGÖL’DE 3-4 YIL SONRA ÇALIŞTIRLACAK İŞÇİ BULUNAMAYACAK”

Cazibe Merkezleri Programı’nın işsizlik sorununa çare olacağını ifade eden Coşkun, “Alt yapıları ve köprüleri bitiriyoruz ama çok sayıda işsiz genç var. Bu gençlere iş sağlanması konusunda Cazibe Merkezleri Programının çok olumlu sonuçları olacak. Cazibe Merkezileri Programının, Doğu Anadolu’da işsizliği, göçü ve terörü bitirecek kadar etkisi olacak. Burada bedava arsa veriyoruz, makine alıyoruz, para veriyoruz ama şartımız şu; en az 30 kişi çalıştırılacaksın ve 15 yıl seni takip edeceğiz diyoruz. Eğer 15 yıl bu işi düzenli yaptıysan gel tapunu da al diyoruz. Yoksa geri alıyoruz. Tabi bu yatırımlar yüzde 30 öz sermayeyle yatırım yapabilirsiniz diyoruz. Kalıcı bir sistem olacak. Bingöl’de 3-4 yıl sonra insanlar arayacak ve çalıştıracak işçi bulamayacak. O kadar güzel projeler var ki. Önümüzde ki günlerde her ilde hızlı bir giriş yaptıracağız. Devletin bu projelerle bölgeye yaptığı çok olumlu bir katkıdır. Bu desteklerle kamyon, motosiklet, araba, plastik, çimento fabrikaları gibi çok sayıda yatırım başvurusu var” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Cazibe, merkezleri, programı, işsizliğe, çözüm, olacak”,
Yorumlar
Haber Yazılımı