Haber Detayı
11 Ekim 2021 - Pazartesi 17:19
 
ÇEVRE DOSTU PROJEYE TÜBİTAK’TAN DESTEK
Bingöl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Bayındır danışmanlığında, Dr. Ferruh Lafzi tarafından hazırlanıp sunulan ″İndolizin Türevlerinin Fotoredoks Katalizli C-H Arilasyonu″ başlıklı proje önerisi TÜBİTAK-BİDEB 2218 Yurt İçi Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı kapsamında 24 ay süresince desteklenmeye hak kazandı.
GÜNDEM Haberi
ÇEVRE DOSTU PROJEYE TÜBİTAK’TAN DESTEK

Bingöl Üniversitesinin ev sahipliği yapacağı çalışma kapsamında, çok sayıda biyoaktif doğal ürünün yapısında da bulunan yeni indolizin türevlerinin sentezi, organik boyar fotoredoks katalizörleri varlığında diariliyodonyum tuzları kullanarak C-H arilasyonu üzerinden ilk kez gerçekleştirilecek. Projenin uygulanmasıyla birlikte, C-H arilasyonu için hâlihazırda kullanılan çevre için ciddi tehlikeler arz eden geçiş metal katalizörlerinin yerine daha düşük maliyetli, çok yönlü, düşük toksisiteli ve çevre dostu olan daha avantajlı bir yöntem geliştirilmiş olacak.

Proje danışmanı Doç. Dr. Bayındır ve proje hazırlayıcısı Dr. Lafzi; "Projenin hazırlanması süresince desteklerini esirgemeyen Üniversite Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak başta olmak üzere, Proje Koordinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi personellerine ve Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Nurullah Saraçoğlu’na teşekkür ettiler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇEVRE, DOSTU, PROJEYE, TÜBİTAK’TAN, DESTEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı