Haber Detayı
08 Ocak 2017 - Pazar 20:33
 
Çiftçiler buğdayını güvence altına alabilecek
Solhan İlçesinde çiftçilere Kuraklık Verim Sigortası hakkında bilgiler verildi. Yeni uygulama ile üreticilerin, buğday ürününü, kuraklık, don, sıcak rüzgar, sıcak hava dalgası, aşırı nem, aşırı yağış risklerinin yol açtığı verim kaybına karşı güvence altına alabileceği belirtildi.
GÜNDEM Haberi
Çiftçiler buğdayını güvence altına alabilecek

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM)yetkilileri, Bingöl’de Kuraklık Verim Sigortası hakkında çiftçileri bilgilendirmek için çalışma başlattı.

Solhan İlçesinde çiftçilerle bir araya gelen TARSİM yetkilileri, değişen iklim şartları, frekansı ve şiddeti artan doğal afetler ve riskler nedeniyle tarımsal faaliyetlerin son yıllarda önemli ölçüde etkilendiğini belirterek, bu nedenle üreticiler için TARSİM’in giderek önem kazandığını belirttiler.

Konu ile ilgili İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Başta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız ve Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı olmak üzere ilgili tüm tarafların kıymetli destekleri ile hayata geçirilen yeni uygulama ile üreticilerimiz, buğday ürününü, kuraklık, don, sıcak rüzgar, sıcak hava dalgası, aşırı nem, aşırı yağış risklerinin yol açtığı verim kaybına karşı güvence altına alabiliyor. TARSİM yetkililerince 1 Ocak-Mart 2017 tarihleri arasında Bingöl genelinde bilgilendirme toplantıları devam ederken sigorta yaptırmak isteyen çiftçilerimiz Tarım sigortaları yetkili acenteliklerine başvurup poliçelerin alabileceklerdir. Kuraklık Sigortasında buğdayda dane, tohumluk ve sap unsuru teminat kapsamında olup, poliçe piriminin 60’ı devlet tarafından karşılanıyor ve aynı zamanda çeşitli indirim imkânları da sunuluyor.

Bitkisel üretim sürecinde meydana gelebilecek don zararı, çiçeklerde don zararı, Hayvanlar için hırsızlık olayları da TARSİM kapsamına alınabilmektedir. Çiftçileri bilgilendirme toplantıları 7 Mart’ta Bingöl merkez ve Karlıova ilçelerinde devam edecektir” denildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çiftçiler, buğdayını, güvence, altına, alabilecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı