Haber Detayı
12 Mart 2020 - Perşembe 00:10
 
“Coronayla baş etmenin en önemli yolu, temizliktir”
Bingöl Üniversitesinde düzenlenen “Yeni Koronavirüs, Bulaşma ve Korunma Yolları” konferansında konuşan Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Bu virüsle baş etmenin en önemli yolu temizliktir. Dinimizin de en çok önem verdiği konulardan biridir temizlik” dedi.
RESMİ İLAN Haberi
“Coronayla baş etmenin en önemli yolu, temizliktir”

Bingöl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü İşbirliği ile öğrencilere yönelik “Yeni Koronavirüs; Bulaşma ve Korunma Yolları” eğitim konferansı düzenlendi.

Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezinde düzenlenen konferansta konuşan Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Türkiye’de ve dünyada son zamanlarda gelişen corona virüsü ile alakalı, farkındalık oluşturmak için uzmanımız tarafından bilgilendirileceğiz. Bu virüsle baş etmenin en önemli yolu temizliktir. Dinimizin de en çok önem verdiği konulardan biridir temizlik. Dinimiz temizlik imandandır diyor. Biz üniversite olarak geçen hafta itibariyle fakültelerimiz ve yüksekokullarımızdaki temizlik için daha özel çaba sarf ediyoruz. Sadece bizim üniversite olarak temizlik konusunda göstereceğimiz hassasiyet yeterli değil. Her birimiz yaşadığınız ortamların ve kendinizin temizliğinde daha hassas olmalısınız. Kullandığımız alanların temizliğinde lütfen daha özenli olalım. Sık sık ellerimizi düzgün bir şekilde yıkayalım. Devletimiz virüs için gerekli tüm tedbirleri almış durumda. Bizlerde daha hassas bir şekilde üstümüze düşeni yapmalıyız” ifadelerini kullandı.  

“KORKULACAK VE PANİK YAPILACAK BİR VİRÜS DEĞİL”

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mehmet Emin Gündoğdu ise, dünyada bir coronavirüs gerçeğinin var olduğunu söyledi.

Virüsün ortaya çıktığı günden beri Türkiye’de çok önemli tedbirlerin alındığına dikkat çeken Gündoğdu, “Bakanlığımız bu konuda çok titiz çalışıyor. Dünya tarihi boyunca buna benzer hastalıklar hep oldu. Bu virüs çok korkulacak ve panik yapacak bir virüs değil. Düşük oranlarda ölüm vakası var. Yüzde üç gibi bir oran. Ülkemizde yeni görüldü. Bütün tedbirler alındı. Ailesi ve yakın çevresi takip altına alındı. Dün coronavirüse nasıl bakıyorsak bugün de aynı şekilde bakıyoruz. Ülke olarak virüse karşı her türlü tedbiri almış durumdayız. Size düşen Sağlık Bakanlığımız tarafından yapılan uyarıları dikkate almanızdır. Devlet olarak hiçbir şekilde tedbirsizlik veya hafife alma durumumuz yok.  Tüm tedbirler alınmış durumda” Konferansta Bingöl Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. A. Sezin Şeyhanoğlu Corona virüsün bulaşma şekilleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri üzerinde katılımcılara detaylı bilgiler verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Coronayla, baş, etmenin, en, önemli, yolu,, temizliktir”,
Yorumlar
Haber Yazılımı