Haber Detayı
28 Ekim 2021 - Perşembe 17:49
 
DEPREMİN YARALARI SARILMADI
SP Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Kiğı İlçesinde 2015 yılında meydana gelen depremin yaralarının hala sarılmadığını söyledi.
SİYASET Haberi
DEPREMİN YARALARI SARILMADI

Saadet Partisi (SP) Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Kiğı İlçesinde yaşanan depremde mağdur olan vatandaşların sorunlarını meclise taşıdı.

Karaduman, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplandırılması talebiyle meclise sunduğu önergede, “Altı yıl önce Bingöl Kiğı Açıkgüney merkezli meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depreminin yaraları halen sarılmış değildir. Depremin ardından köydeki birçok yapı ağır hasar almış, konut ve ahırlar kullanılamaz hale gelmiştir. Depremin ardından köy sakinleri ilçe merkezinde yaşamak zorunda bırakılmış, onlar için ilçe merkezinde yapılacağı söylenen konutlarda kalmak üzere köylerini terk etmişler. Ancak yapılacağı söylenen konutlar depremin üzerinden 6 yıl geçmiş olmasına rağmen halen yapılmamıştır. Bunun sonucunda insanlar mağduriyet yaşamış, hayvancılık faaliyetleri neredeyse bitme noktasına gelmiştir.

Aynı sorun 2020 depremini yaşayan Bingöl'ün Adaklı ilçesinde ve bağlı köylerinde yaşanmaktadır. Bölge sakinleri en azından EYY (Evini Yapana Yardım) metodunun tekrar uygulanmasını istiyor. Deprem riskinin oldukça fazla olduğu bu bölgede depremin ardından yaşanan mağduriyetlerin giderilmemesi bölge halkında tedirginliğe ve kaygılara sebep olmaktadır” dedi.

Karaduman, Bakan Kurum’a şu soruları yöneltti:

-Bingöl Kiğı Açıkgüney depreminin ardından bölgede ağır hasarlı raporu verilen ve yıkımı gerçekleştirilen konut sayısı kaçtır? Yıkılan konutların yerine yeniden yapılarak hak sahiplerine teslim edilen konut sayısı kaçtır?

-Bingöl ili Kiğı ilçesi ve bağlı köylerindeki konutlar neden halen yapılmamıştır? Bu bölgedeki konutların yapımı ne zaman tamamlanacaktır?

-Konutların yapımının geciktiği bölgelerde yaşayan vatandaşların mağduriyetlerini gidermek için herhangi bir destekte bulunuyor musunuz?

-Depremin ardından halen konteynırda kalan aile sayısı kaçtır? Konut yapımı tamamlanmayan ilçeler ve köyler hangileridir?

-Mağduriyetlerin hızlıca giderilmesini sağlamak amacıyla EYY yönteminin tekrar uygulanması noktasında bir çalışmanız olacak mıdır?

Kaynak: Editör:
Etiketler: DEPREMİN, YARALARI, SARILMADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı