Haber Detayı
25 Ekim 2019 - Cuma 00:36 Bu haber 1748 kez okundu
 
“Dilekçelere cevap dahi verilmiyor”
Bahçelievler Mahallesi Fuzuli Caddesi üzerinde ikamet eden vatandaşlar, yolun yapılması için bir yıl önce belediyeye verdikleri dilekçeye cevap dahi verilmediğini ifade etti.
GÜNDEM Haberi
“Dilekçelere cevap dahi verilmiyor”

Fuzuli Caddesi’ni ‘Bingöl Belediyesi tarafından cezalandırılan cadde’ olarak tanımlayan mahalle sakinlerinden İsmail Pesen, uzun zamandır bozuk olan caddenin asfaltlanmadığını, belediyeye verdikleri dilekçeye cevap dahi alamadıklarını ifade etti.

Bingöl merkeze bağlı köy yollarının asfaltlandığını ancak yaşadığımız 21. yüz yılda şehir merkezindeki Fuzuli Caddesinin Mirzan Camisi ile Bahçelievler Camisi arasında kalan 120 metre uzunluktaki kısmının halen asfaltsız olduğunu belirten Pesen, yoldan yükselen toz nedeniyle büyük sıkıntılar çektiklerini söyledi.

Pesen, “Fuzuli Caddesi’nin yoğun trafiği nedeniyle oradan geçen araçların hızıyla havalanan toz, sürekli olarak evlerimizin camlarına ve balkonlarımızın içerisine girerek sağlığımızı ciddi şekilde tehdit ediyor. Toz nedeniyle ne balkonlarımızı kullanabiliyoruz ne de havalandırmak için pencerelerimizi açabiliyoruz. Çünkü pencerelerimiz açık olunca araçların geçişi sırasında toz olduğu gibi evlerimizin içine girmektedir” dedi.

Fuzulu Caddesi’nin 120 metrelik kısmının Bingöl Belediyesi tarafından cezalandırıldığını ifade eden Pesen, yolun yapılması için belediyeye verdikleri dilekçeye cevap dahi alamadıklarını belirtti.

Pesen, şunları söyledi: “Konuyla ilgili geçen yıl Bingöl Belediye Başkanlığına vermiş olduğum; 11.10.2018 tarih ve 16137 sayı ile belediye kayıtlarında mevcut dilekçemin üzerinden bir yılı aşkın süre geçmesine rağmen halen cevap vermediler. Oysa kanunen en geç bir ay içerisinde dilekçelere cevap verme zorunluğu vardır! Her nedense Bingöl belediyesi bu konuda kanunu dahi hiçe sayarak verilen dilekçemize cevap vermedi. Bu nasıl bir belediyeciliktir? Anlamak mümkün değildir.

Ayrıca o dilekçemi verdiğim zaman Bingöl Belediyesi tarafından merkezdeki tüm caddelere ikinci kez asfaltlanma yapılıyordu ancak her nedense adeta cezalandırdıkları Fuzuli Caddesinin bahsedilen kısmını hiç asfaltlamadılar. Durum böyle iken kış aylarında bir vesile ile bir araya geldiğimiz Bingöl belediyesi eski başkanı Sayın Yücel Barakazi’ye (daha görevdeyken) bu durumu izah ettim. Ayrıca bu konuyla ilgili kendisine; ‘Belediye Başkanlığına vermiş olduğum; 11.10.2018 tarih ve 16137 sayı ile belediye kayıtlarında mevcut bulunan dilekçemin bir örneğini göstererek neden hala cevap verilmedi?’ dediğimde; “İlkbaharda asfaltlarız” diyerek söz konusu dilekçemi cep telefonuna çekip Belediye Fen İşleri Müdürünün telefonuna yolladı. Fakat yerel seçimde Yücel Burakgazi bir daha belediye başkan adaylığına gösterilmeyince de bugüne kadar dilekçeme bir cevap verilmedi. Neden?

Ayrıca; Temmuz ayında TEDAŞ tarafından söz konusu caddedeki aynı yer olan asfaltsız kısım kazılarak elektrik kabloları yeraltına döşetilip uzun süreden beri bitirilen o kanal kum ve çakıl ile doldurulup öylece bırakıldı! Durum böyle olunca da araçların geçişiyle kalkan toz ve duman en az on kat daha fazlalaşmasına rağmen maalesef belediye o yola sulama bile yapmıyor.

Ayrıca sözde fuzuli caddesini süpürüp temizleyen temizlik işçisi de maalesef beş yoldan başlayıp Özel Süleymaniye Öğrenci Yurdun önüne kadar temizlerken; oradan Bahçelievler’e inen asfaltsız olan aşağı kısmını temizlemeden geri dönmektedir.  Bu durum tüm mahalle sakinleri tarafından bilinmekteler.

Tüm bu konuları telefonla Belediye Fen İşleri Müdürünü arayıp izah ettim. Ayrıca dilekçeme de neden cevap verilmediğini söylediğimde müdür bey bana; “Haberim var asfalt ihalesi yapılmış olup en kısa zamanda orası asfaltlanacaktır. Ayrıca o yolun sulanması için itfaiyeyi arayacağım” dedi. Ancak üzerinde üç hafta geçmesine rağmen bu konuda herhangi bir çalışma yapılmadığı gibi görüşmemiz sonrasında o cadde sadece bir kez tanker ile sulandı. Allah’tan bu ara yağmurlar başladı da mahallemizde bira nefes alabildik.

-KOAH HASTASI OLDUM-

Ben astım hastasıyken maalesef yıllardır mahallemizdeki asfaltsız yolun tozunu yuta yuta KOAH hastası oldum” diye konuştu.

Pesen, taleplerini şöyle sıraladı:

-Söz konusu yolun asfaltlanması,

-Atalay Apartmanı ile Özel Süleymaniye Öğrenci Yurduna kadar olan yolun üst tarafındaki istinat duvarının düşüklüğü nedeniyle sürekli olarak oradan caddeye toprak döküldüğü için o duvarın 30-40 santimetre yükseltilmesi.

Süleymaniye Öğrenci Yurdunun yukarısındaki (tepedeki) binalarda oturanların sık sık halı vs. yıkamaları nedeniyle atık ve kirli suların oturmakta olduğumuz fuzuli caddesine akıp yola yayılmasıyla oradan geçen araçların lastiklerinden sıçrayan pis sular yaya olarak oradan geçenlerin üzerine sıçramaktadır.  Ayrıca o pis sudan oluşan mikroplar ise suların çekilmesiyle toza karışıp sağlığımızı tehdit ettiği için ona acil bir çözüm getirilmesi gerekir! Örneğin o atık suları tepedeki binaların önünde ki kanalizasyona bağlanması gibi.

-Çevre temizlik vergisi ödediğimiz için; belediye temizlik işçisinin evlerimizin bulunduğu caddeyi de temizlemesini istiyoruz. Aksi halde bizlerden alınan Çevre Temizlik Vergisini helal etmiyoruz.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Dilekçelere, cevap, dahi, verilmiyor”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“Dilekçelere cevap dahi verilmiyor”
Yorumlar
Haber Yazılımı