Haber Detayı
27 Nisan 2017 - Perşembe 22:50
 
“Din ve felsefe arasında uyuşmazlık yok”
Prof. Dr. Mahmut Kaya, din ve felsefe arasında bir uyumsuzluğun tarihsel süreç içerisinde tartışıla geldiğini belirterek, konuyu iyi bilenlerin derin uyuşmazlığın olmadığını göreceğini ifade etti.
GÜNDEM Haberi
“Din ve felsefe arasında uyuşmazlık yok”

Bingöl Üniversitesinin kuruluşunun 10. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında “Düşünce Geleneğimizde Din ve Felsefe” adlı konferans düzenlendi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Mahmut Kaya, dini ve felsefe ilişkisini anlattı.

Kaya, din ve felsefe arasında bir uyumsuzluğun olup olmadığı yönünde tarışmaların yaşandığını belirterek, konuyu iyi bilenlerin derin uyuşmazlığın olmadığını göreceklerini söyledi.

“İNSANOĞLUNUN ULAŞABİLECEĞİ EN YÜCE KAVRAM, “ALLAH” KAVRAMIDIR”

Felsefe ile dinin alanının aynı olduğunu ifade eden Kaya, “İkisi de varlık konusunda çalışıyorlar. Gazali’ye göre ilahi vahiy dıştan gelen akıldır, akıl ise içten gelen bir vahiydir. İbn-i Rüşd’e göre de akıl vahiy-akıl ve din süt kardeştir. Din, hakikatin temsili bana ait diyor, felsefe de varlık konusunda hakikat bana aittir diyor. İnsanoğlunun ulaşabileceği en yüce kavram Allah’tır” dedi.

“AKLIN METAFİZİK ALANDA SÖYLEYEBİLECEĞİ BİR ŞEY YOK”

İnsanların akıllarıyla her şeye hükmetmeye çalıştığını belirten Kaya, “Ancak aklın metafizik alanda söyleyebileceği bir şey yok, sonrasında söz hakkı dinindir. Dolayısıyla hakikati temsil yetisi dine aittir. Din dogmalara dayanır, felsefe ise eleştiriye dayanır. Dindeki dogmalar, aklın yorumlamasına dayanır, felsefede ön kabuller vardır” dedi.

İslam’ın bütün insanlığın manevi mirasına sahip olduğunu dile getiren Kaya, “İslam’ın evrenselliği de buradadır. Din, dindir. Felsefe, felsefedir. Hiçbir filozof, kendi düşüncesinin mutlak doğru olduğunu savunmaz. Din duygusu doğuştandır, hiçbir filozof bunu görmemezlikten gelemez” şeklinde sözlerini sürdürdü.

“İSLAM DÜNYASI, DIŞ TEHLİKE VE İÇ TEHLİKE İLE KARŞI KARŞIYA KALDI”

11. yüzyıldan 12. yüzyıla geçerken İslam dünyasının, özellikle haçlı seferleriyle dış tehditlere maruz kaldığını, Mısır’da kurulan Fatımiler’in de Şia düşüncesini yaygınlaştırmaya çalışmasıyla iç tehditlere maruz kaldığını dikkat çeken Kaya, “Gazali bu devirde yazdıklarıyla batiniliği yok etti. Bazılarının söylediği üzere Gazali, İslam dünyasında felsefeye son vermedi” dedi.

“KUR’AN-I KERİM İNSANI BİR BÜTÜN OLARAK ELE ALIR”  

Kur’an-ı Kerim’in insanın aklına, vicdanına ve gönlüne hitap ettiğine vurgu yapan Kaya, “Bütün bunları göz önüne aldığımızda Kur’an insanı bir bütün olarak ele almaktadır. Felsefe haddini bilen bir bilimdir, bilimin ve hayatın önünü açar. Bilim ‘nasıllar’ üzerinde durur, felsefe ise ‘niçinler’ üzerinde durur. Felsefenin kaynağı akıldır, akıl da standart değildir. Dolayısıyla aklın ürünü olan felsefe de standart değildir” şeklinde konuştu.

Konferansa Üniversite Rektör Vekili Prof. Dr. Hakan Olgun, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Çiftçi, Genel Sekreter Doç. Dr. Abdullah Taşkesen, İl Müftüsü Mecit Can, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kasım Barman ile birlikte çok sayıda akademisyen, öğrenci ve vatandaş katıldı.

Konferans bitiminde Prof. Dr. Mahmut Kaya, üniversitede gerçekleşen kitap fuarında kitap imzalama etkinliğine katıldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Din, ve, felsefe, arasında, uyuşmazlık, yok”,
Yorumlar
Haber Yazılımı