Haber Detayı
16 Haziran 2021 - Çarşamba 18:34
 
DİNAMİTLER HEYELAN RİSKİ DOĞURDU
Çaytepe, Düşmalan ve Dik İstasyon mezralarında heyelan korkusu
SİYASET Haberi
DİNAMİTLER HEYELAN RİSKİ DOĞURDU

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Genç İlçesi Çaytepe köyünde baraj inşaatı için patlatılan dinamitlerin heyelan riski doğurduğunu söyledi.

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Genç İlçesi Çaytepe Köyünün sorunlarını meclise taşıdı. 

CHP Ekonomi Masası ile geçtiğimiz hafta Bingöl’ü ziyaret eden Tahsin Tarhan, vatandaşla bir araya gelerek sorunlarını dinledi. Tarhan, Ankara’ya dönüşünde Genç İlçesi Çaytepe Köyü’nde yedi yıldır çözülemeyen mezra sorununu TBMM gündemine taşıdı. 

Genç ilçesinde Murat Nehri üzerindeki Aşağı Kaleköy Barajı inşaatı sırasında patlatılan dinamitler nedeniyle Çaytepe Köyü Düşmalan ve Dik İstasyon Mezralarında heyelan riski oluştuğuna ilişkin iddialara dikkat çeken Tarhan, “Daha önce de heyelan bölgesi olan bu bölgede, bilimsel çalışmalar gözardı edilerek baraj inşaatı yapılmış. İnşaat sırasında patlatılan dinamitler nedeniyle oluşan risk de vatandaşın hayatını tehdit eder bir pozisyona gelmiş. Bu durum bölgede yaşayan vatandaşların iddiası olmasının ötesinde Bingöl Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından hazırlanan 17/10/2017 tarihli raporla da ortaya konulmuş durumda” dedi. 

Bölgede yaşayan, tarım ve hayvancılıkla geçinen Çaytepe Köylülerinin tüm itirazlarına ve uyarılarına rağmen inşaat sırasında çıkarılan hafriyatın mezraya döküldüğü yönünde köy halkının şikayetlerinin olduğunu söyleyen Tarhan, “Köylümüze söz verilmiş, inşaat bittikten sonra bölgenin yeniden tarım ve hayvancılığa uygun hale getirileceği ifade edilmiş olsa da verilen sözler tutulmamış. Barajı yapan Kalehan Enerji Grubu yani Özaltın-Cengiz ortaklığı mezrada güneş enerjisi santrali kurmuş. İşte bu kural ve hak tanımazlıklar halkımızın alın teri ile kazanacağı ekmeğine engel oluyor” diyerek sorunlara dikkat çekti. 

Tarhan, konu ile ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından cevaplanmasını talebiyle meclise soru önergeleri sunduğunu, Çaytepe’nin sorunlarının takipçisi olacaklarını kaydetti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: DİNAMİTLER, HEYELAN, RİSKİ, DOĞURDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı